, rubrika Aktuality
Pražský workshop o katetrizačních ablacích se koná už podvacáté
Právě v těchto dnech – od 2. do 4. dubna 2017 – probíhá jubilejní, už 20. ročník Pražského workshopu o katetrizačních ablacích. Na akci, kterou každoročně pořádá kardiologické oddělení Nemocnice Na Homolce a Klinika kardiologie IKEM, se letos sjeli přední odborníci z USA, Brazílie, Německa, Itálie, Francie, Švýcarska, Dánska a Číny. Součástí programu je také série 15 on-line přenosů z katetrizačních sálů v Praze, Lipsku a Bordeaux.
Ústředním tématem letošního ročníku jsou nové strategie katetrizační léčby fibrilace síní a komorových arytmií. Účastníci workshopu mají možnost prostřednictvím on-line přenosu pozorovat řadu metod katetrizační ablace komorových arytmií včetně použití systému elektromagnetické dálkové navigace a katetrizační ablace fibrilace síní, zejména použití nejmodernějších mapovacích systémů nebo balónkové metody.
Srdeční arytmie jsou častým problémem pacientů ve vyspělých zemích, včetně České republiky. Nejčastější arytmií je fibrilace síní. V současnosti se vyskytuje asi u 1 až 2 procent populace a do roku 2 030 se očekává zdvojnásobení počtu nemocných. I když se může vyskytovat i u jinak zcela zdravých jedinců, mnohem častěji je projevem postižení srdce při různých chorobách, jako je vysoký krevní tlak, diabetes mellitus nebo obezita. Podobně se zvyšuje i výskyt komorových arytmií u pacientů se srdečním selháním.
Katetrizační ablace spočívá v tom, že se uvnitř srdce odstraní tkáň, která arytmii způsobuje nebo se podílí na jejím udržení. V posledních letech došlo k prudkému rozmachu této metody léčby, a to díky moderním technologiím. Ty umožňují trojrozměrné mapování elektrické aktivity v srdci, zobrazení srdečních struktur a mnohem účinnější odstranění patologické tkáně.