Přípravky s UV filtrem

A jaké přípravky vybrat? V naší lékárně vám poradíme.

Posláním opalovacích přípravků je chránit vaši pokožku a obecně zdraví především před ultrafialovým zářením UVA a UVB, ale také nově proti HEV modrému světlu.

UV- A paprsky pronikají hluboko do kůže. Jejich škodlivé účinky se projeví zrychleným stárnutím pokožky.

UVB má vliv na opálení, může vyvolat zarudnutí a spálení kůže, je ale také spojováno se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny kůže.

HEV (High energy visible light) – modré světlo-nový typ záření, které také dokáže poškodit buňky kůže a podpořit škodlivý účinek UVA záření.

Dlouhodobé vystavení slunci musí být doprovázeno účinnou organickou ochranou před UV paprsky. Kvalitní opalovací přípravky tuto cílenou ochranu zajišťují. Škodlivé účinky slunečního záření je možné vysvětlit především degradací buněčných složek vlivem přímého působení UV paprsků, což vede k postupným mutacím DNA buněk. Proto je velmi důležité používat opalovací krémy nebo oleje na opalování s UV faktorem podle toho, jak moc citlivou pokožku máte a jak dlouho se budete na slunci zdržovat.

Kdo si koupí krém s SPF 100, nemůže počítat s tím, že může být na sluníčku 100x déle než bez ochranné kosmetiky.

 Vyšší faktory už znamenají jen nepatrně delší dobu, při níž může člověk na slunci bez rizika pobývat.

 V neposlední řadě je také velmi důležitá péče o vaši pokožku po opalování, která opálení udrží a také vás ještě lépe ochrání.

V nabídce naší lékárny naleznete opalovací krémy, oleje, spreje i mlhy na opalování a také krémy po opalování.

V dnešní době si můžete vybrat takovou opalovací kosmetiku, která neobsahuje kontroverzní filtry, které mohou poškodit nejen vás, ale i přírodu a přípravek odpovídá vašemu typu pokožky. Dobře se roztírá, lehce se vstřebává, nezanechává bílé skvrny a příjemně voní.

Dopady na přírodu

Opalovací přípravky jsou pro mnoho lidí nezbytnou součástí dovolené na pláži. Jejich používání však může mít významné dopady na mořský život a biodiverzitu. V této souvislosti je důležité si uvědomit, že ne všechny přípravky jsou stejně škodlivé a že existují alternativy, které mohou minimalizovat negativní dopady na mořský život.

Jedním z hlavních problémů opalovacích přípravků je obsah chemických sloučenin, které se používají k ochraně kůže před UV zářením. Tyto sloučeniny, např. oktokrylen, homosalate, oxybenzon a octylmethoxycinnamat, se mohou vyloučit do vody při koupání a poté proniknout do korálů a jiných mořských organismů.

Vědecké studie ukazují, že tyto sloučeniny mohou poškozovat korály a bránit jim v růstu a reprodukci. Také může způsobit degradaci symbiotických řas v korálech, což může vést k tzv. bělení korálů. Kromě chemických sloučenin mohou opalovací přípravky obsahovat také mikroplasty, které jsou zdrojem znečištění oceánů. Mikroplasty mohou proniknout do mořských organismů a nakonec se dostat až na naše talíře. Někteří výrobci je do přípravků přidávají z důvodu zvýšení odolnosti proti vodě.

Alternativou k chemickým opalovacím přípravkům jsou takzvané minerální přípravky, které používají oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý jako ochranný faktor proti UV záření. Tyto sloučeniny jsou méně škodlivé pro mořský život a nepronikají do korálů a jiných organismů. Příjemný pobyt na sluníčku. Rádi Vám poradíme s výběrem Vašeho kvalitního přípravku s UV filtrem.

 Vaše Lékárna NNH