doc. MUDr. Roman Liščák, CSc., jmenován profesorem pro Chirurgické obory
Romanovi Liščákovi srdečně blahopřejeme k nejvyšší akademické hodnosti a přejeme mnoho dalších úspěchů v klinické i vědecké práci.
Romanovi Liščákovi srdečně blahopřejeme k nejvyšší akademické hodnosti a přejeme mnoho dalších úspěchů v klinické i vědecké práci.
Kardiologové v Nemocnici Na Homolce v rámci klinické studie u prvních pacientů s fibrilací síní úspěšně použili novou ryze českou technologii, která mění standardy léčby. Pacientům s nejčastější srdeční arytmií nabídne rychlejší, šetrnější a bezpečnější katetrizační zákroky
Připravili jsme pro vás nový dotazník spokojenosti, kde můžete vyjádřit své názory na ošetření v ambulancích. Je to pro nás cenná zpětná vazba a jeden z ukazatelů kvality naší nemocnice.
Ve středu 23. října jsme na půdě kardiologického oddělení pokřtili knihu Nové technologie v kardiologii. Hlavními editory knihy jsou prof. Petr Neužil a MUDr. Jan Naar. Křtu se zúčastnil také ředitel Nemocnice Na Homolce MUDr. Petr Polouček.
U příležitosti 25 let od prvního PET vyšetření jsme spolu s ÚJV Řež uspořádali Den otevřených dveří, kde jsme přivítali kolegy ze spolupracujících oddělení, pracovišť i ordinací. A bylo čím se chlubit.
25. srpna uplynulo 25 let, kdy lékaři v Nemocnici Na Homolce provedli první PET vyšetření. „Byli jsme první nejen v České republice, ale i v celém bývalém východním bloku. Za tu dobu zde bylo provedeno více než 160 000 vyšetření, které u nás objednalo více než 10 000 lékařů z 3 600 pracovišť“, říká doc. MUDr. Otakar Bělohlávek, CSc., primář oddělení nukleární medicíny a PET centra Nemocnice Na Homolce.
V pátek 16. srpna lékaři z Nemocnice Na Homolce úspěšně provedli robotickou operaci u pacientky s rozsáhlou endometriózou.
Doc. Benedík na Homolce pacientům s onemocněním aortální chlopně nově nabízí šetrnější metodu tzv. Ozakiho operaci. Pro jaké pacienty je zákrok vhodný? A co taková operace obnáší?
Od 24.7. do 24.10.2024 z důvodu přeložky rozvodů vysokého napětí a plynovodu pro FN Motol je omezen průjezd Roentgenovou ulicí.
Děkujeme všem účastníkům květnové výzvy udržitelného cestování Do práce na kole 2024 (pěšky nebo poklusem).
20. června Nemocnice Na Homolce slavnostně ukončila jeden z největších a nejkomplexnějších projektů energetických úspor v českém zdravotnictví. Realizace ambiciózního projektu trvala pouhý jeden rok a přinese nemocnici úsporu nákladů na energie až o 40 %. Realizace zahrnovala investice do zateplení střech, obměny oken, dveří a jiných fasádních prvků, modernizace vytápění a vzduchotechniky, osvětlení, fotovoltaiky, řízení technologických zařízení, a to vše za plného provozu nemocnice.
Proč může být pro naše bedra nebezpečný golf či jízda na kole? Jak se na zdraví páteře podepíše stres? A co se stane, když se hrbíme u počítače? Na tyto a další otázky odpovídá přední český neurochirurg Jiří Chrobok, specialista na operace páteře.
V rámci celkové modernizace chirurgické JIP byly instalovány nové rampy nad lůžky, zrekonstruována sesterna s denní místností, čistící místnost, nové datové rozvody a další.
European Stroke Organisation udělila našemu iktovému centru nejvyšší ocenění za kvalitní a rychlou péči o pacienty s cévní mozkovou příhodou, včetně sekundární prevence.
V pátek 24. května jsme aktivovali cvičný traumatologický plán, neboli traumaplán, který simuluje organizaci pomoci při mimořádných událostech, jako jsou hromadné nehody, epidemie nebo živelné katastrofy.
Neurochirurg Jan Klener o tom, proč mu učarovala „pokročilá mikroneurochirurgie“, zda jsou v mozku nedotknutelné zóny a taky kdy na sále zažívá skutečnou euforii. Titulní rozhovor s primářem neurochirurgie vyšel v magazínu Pátek Lidových novin.
Naše nemocnice se jako každý rok připojila k iniciativě Den hygieny rukou, který již počtrnácté vyhlásila Světová zdravotnická organizace WHO.
Společná experimentální laboratoř 1. lékařské fakulty, Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a Nemocnice Na Homolce nově disponuje nejmodernějším angiografem, který umožňuje dokonalé rentgenové zobrazování cév i dalších tkání, orgánů a struktur. Je konfigurován pro hybridní operační sály a vybaven pro 3D rekonstrukce včetně orientačního CT vyšetření (cone-beam CT).
Více než dvacítka zahraničních přednášejících, živé přenosy a sekce věnovaná novým technologiím tvoří program 26. ročníku ablačního workshopu Prague Rhythm 2024, který začne v neděli 21. dubna a potrvá do úterý 23. dubna. Sympozium pro arytmology tradičně pořádá Kardiocentrum IKEM ve spolupráci s kardiologickým oddělením Nemocnice Na Homolce pod vedením prof. Petra Neužila.
Neurochirurgové z Nemocnice Na Homolce a neurologové z Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze implantovali u pacientky s Parkinsonovou chorobou metodou hluboké mozkové stimulace stimulační elektrodu do nového cíle v mozku. Výsledky jsou vynikající, pacientka je téměř bez potíží.
Naše nemocnice v posledních měsících prochází rozsáhlými stavebními úpravami, které souvisejí především s projektem energeticky úsporných opatření. Aktuálně se nacházíme ve čtvrté a poslední etapě, která by měla být ukončena do konce dubna 2024. Zbývá ještě dokončit: zateplení střech, instalace vchodových dveří, keramické obklady a instalace posledních technologií spojených s úsporami energie a efektivním provozem nemocnice.
Prof. MUDr. Petr Štádler, Ph.D., primář cévního oddělení Nemocnice Na Homolce provedl se svým týmem unikátní výkon, který dosud nebyl v Evropě a ani ve Spojených státech publikovaný. Jedná se o tzv. torako-aortální bypass, přemostění z hrudní aorty na břišní aortu u pacientky s těžkým aterosklerotickým postižením.
V pondělí 22. ledna byl do funkce primáře oddělení kardiochirurgie jmenován doc. MUDr. Jaroslav Benedík, Ph.D., který na Homolku přichází s dlouholetými zkušenostmi z kardiocenter v České republice i v zahraničí.
S léčbou poruch srdečního rytmu nově českým arytmologům pomáhá systém AFFERA. Na jeho vývoji a klinickém testování se od roku 2018 podílela dvě pražská pracoviště - IKEM a Nemocnice Na Homolce. Vůbec poprvé ho dnes lékaři použili v praxi.
Nemocnice Na Homolce rozjela jeden z největších projektů energetických úspor v ČR. Spotřebuje díky němu o téměř 40 % elektřiny, plynu a vody méně a letos uspoří 30 milionů korun.
Neuropsycholožka prof. Lenka Krámská poskytla rozhovor Lidovým novinám o nástrahách individualismu, bezbřehé liberální výchově a generaci sněhových vloček.
Jsme pyšní na to, že v žebříčku nejlepších lékařů Česka 2024, který sestavil časopis Forbes, se umístili hned čtyři naši lékaři.
Prosíme, řiďte se pokyny pro návštěvy.
HealthCare Institute o.p.s., ve spolupráci s odbornými partnery - společností AUDIT ONE s.r.o., a společností CRIF – Czech Credit Bureau, a. s., i v letošním roce provedla unikátní hodnocení českých nemocnic na základě jejich finančního zdraví v oblastech, ve kterých může ovlivňovat spokojenost pacienta.
Je to již 11 let, co tým prof. Petra Neužila v Nemocnici Na Homolce jako první na světě implantoval bezdrátový (Leadless) kardiostimulátor. Nicméně se stále významně podílí na dalších jeho inovacích. Poslední novinkou je úspěšná implantace bezdrátového kardiostimulátoru nové generace u prvního pacienta.
Kardiocentrum Nemocnice Na Homolce má dnes za sebou další prvenství v inovativní léčbě kardiologických onemocnění. Na hybridním sále dnes kardiolog prof. Petr Neužil a kardiochirurg MUDr. Ivo Skalský jako první v České republice úspěšně implantovali nejnovější extravaskulární kardioverter-defibrilátor (EV-ICD).
Pacientům v naší nemocnici nově nabízíme operaci křečových žil (varixů) pomocí laseru. Jedná se o nejnovější generaci laseru o vlnové délce 1940 nm metodou EVLA (endovenózní laserová ablace).
Sdružení ambulantních kardiologů ČR, Kardiocentrum Nemocnice Na Homolce, Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky a Státní ústav pro kontrolu léčiv ve spolupráci s Českou lékařskou komorou pořádají v hotelu Clarion Clongress Hotel již čtrnáctý ročník Kardiologické dne Petra Niederleho.
S ohledem na informace, které se v poslední době objevují v médiích a které vycházejí z přepisu reportáže na Prima CNN News, aniž by média zkoumala objektivitu reportáže a ověřila si pravdivost údajů, považujeme za důležité uvést fakta na pravou míru.
Máme velkou radost, že jsme včera 16. října otevřeli novou recepci v 5. patře. Jedná se o vstupní bránu do nemocnice, která významně ovlivňuje první dojem pacientů a jejich doprovodu. Jde také o první krok v plánovaném projektu nového orientačního systému.
„Máme velkou radost, že naše nemocnice skvěle obstála při hloubkové kontrole Nejvyššího kontrolního úřadu. NKÚ prověřoval účelnost projektu Modernizace nemocničního informačního systému – Hood, realizovaného od roku 2017, posuzoval hospodárnost vynaložených prostředků a zaměřil se na soulad se zákonem o zadávání veřejných zakázek, naplnění dotačních podmínek a správnost zaúčtování majetku v účetnictví. Kontrola probíhala od října loňského roku a začátkem května byla ukončena. Podle kontrolního protokolu naše nemocnice dodržela všechny zákonné povinnosti, stanovené dotační podmínky a naplnila všechny monitorovací indikátory projektu a stanovené cíle. Nejvyšší kontrolní úřad nestanovil ani žádná nápravná opatření, která by management nemocnice musel přijmout. Výsledek kontroly NKÚ je pro nás určitým potvrzením správnosti námi nastoupené cesty, která by měla zajistit maximální pružnost v přizpůsobování NIS požadavkům, které v budoucnosti vyplynou z vývoje nemocniční zdravotní péče v ČR“, říká ředitel Nemocnice Na Homolce MUDr. Petr Polouček, MBA.
Již 2000. pacient s fibrilací síní podstoupil v Nemocnici Na Homolce ablaci pulzním polem, a to pouhé dva roky od zavedení této léčebné metody do klinické praxe.
U příležitosti Světového dne srdce si připomínáme 15 let od první operace metodou TAVI.
Nemocnice Na Homolce dnes slavnostně otevřela nově zrekonstruované a zmodernizované Oddělení anesteziologie a resuscitace. Po Oddělení všeobecné chirurgie se jedná o další realizovaný projekt modernizace lůžkových oddělení nemocnice.
Rozhovor s primáře kardiologie prof. Petrem Neužilem pro časopis TÉMA.
V rozhovoru pro vydání deníku MF Dnes doc. Petr Čáp, Ph.D., vedoucí lékař centra alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce, vysvětluje, proč roste počet potravinových alergií, proč se už lépe léčí ty pylové a proč děti mají vyrůstat v tzv. bakteriální „špíně. Rozhovor si můžete přečíst ZDE.
Gastroenterologické oddělení Nemocnice Na Homolce získalo statut Centra vysoce specializované péče pro digestivní endoskopie, a vhodně tak doplňuje síť vysoce specializovaných endoskopických center v České republice.
Nemocnice Na Homolce má ode dneška PET/MR – unikátní diagnostický přístroj zejména pro onkologická onemocnění.
Pokud zavítáte k nám na Homolku, jistě si všimnete stavebních prací, které v areálu probíhají. Souvisejí s projektem energeticky úsporných opatření, zateplením budovy a celou řadou současně probíhajících rekonstrukcí a modernizací našich oddělení. Práce potrvají zhruba rok a my se budeme nanejvýš snažit, aby tyto práce co nejméně pocítili naši pacienti. Přesto je třeba při návštěvě nemocnice počítat se zvýšeným hlukem, prašností a s řadou dočasných omezení. Děkujeme za trpělivost a pochopení a jsme rádi, že pro vás můžeme budovat moderní zdravotnické zařízení.
Vedoucí oddělení klinické psychologie Nemocnice Na Homolce doc. PhDr. Lenka Krámská, Ph.D., byla dnes ve Velké aule pražského Karolina jmenována profesorkou psychologie. Jmenovací dekret si spolu s 92 kolegy z akademické obce převzala z rukou prezidenta republiky Petra Pavla.
Ředitel nemocnice Petr Polouček a prof. Petr Neužil, primář kardiologického oddělení, včera slavnostně instalovali artefakt, který ještě donedávna sloužil na elektrofyziologických sálech k dálkově řízené navigaci katetrů. Medicína jde ale rychle dopředu, proto bylo pro přístroj potřeba najít nové využití. Vzniklo umělecké dílo s centrálně umístěným bronzovým srdcem, které symbolizuje směr, jímž se naše Kardiocentrum už 30 let ubírá, a to je směr technologického pokroku a inovativních léčebných postupů.
Oddělení cévní chirurgie naší nemocnice právě v těchto dnech oslavilo 600. robotickou cévní operaci. V počtu operací držíme stále světové prvenství.
V pondělí 15.5.2023 bude pro veřejnost v Nemocnici Na Homolce připraven preventivní program u příležitosti Světového dne boje proti mrtvici. Přijďte se nechat vyšetřit ZDARMA.
Vedení nemocnice dnes poděkovalo sestrám za jejich náročnou každodenní práci. Lékárna pro všechny sestry připravila atraktivní slevové akce na kosmetiku. Symbolickým gestem bylo také pozvání na kávu se sladkým pečivem. Vážíme si toho, co děláte pro naše pacienty i pro své pracovní týmy.
V rozhovoru pro páteční magazín Lidových novin prof. Petr Neužil, primář kardiologického oddělení naší nemocnice, hovoří o posouvání hranic v medicíně, ale i lékařské etice a epidemii kardiovaskulárních onemocnění.
V Nemocnici Na Homolce jsme otevřeli novou část lůžkového oddělení všeobecné chirurgie. Pacienti mají ode dneška k dispozici čtyři nové pokoje v nadstandardním provedení v moderním designu, včetně sociálního zázemí.
V pátek 31. března jsme aktivovali cvičný traumatologický plán, neboli traumaplán, který simuluje organizaci pomoci při mimořádných událostech, jako jsou hromadné nehody, epidemie nebo živelné katastrofy. Tentokrát si naši zdravotníci vyzkoušeli zvládání příjmu a ošetřování pacientů při hromadné havárii autobusu.
Dnes jsme pro vás u příležitosti Světového dne zdraví uspořádali ve spolupráci s interním oddělením naší nemocnice preventivní vyšetření břicha a plic. Lidé si mohli nechat udělat sonografické vyšetření břicha, spirometrii – jednoduché a nezatěžující vyšetření, kterým se měří plicní funkce a které může upozornit na počínající plicní onemocnění. Kdo chtěl, mohl si i nechat změřit tlak a s lékaři a sestrami zkonzultovat svůj zdravotní stav.
Ve čtvrtek 30. března 2023 se v kongresovém centru Nemocnice Na Homolce uskutečnila konference Bezpečnost zdravotnických zařízení, zaměřená na sdílení dobré praxe s izraelskými partnery.
Prof. Petr Neužil, primář kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce, dnes společně s prof. Josefem Kautznerem, přednostou Kardiocentra Institut klinické a experimentální medicíny slavnostně zahájili již 25. ročník kongresu o katetrizačních ablacích Prague Rhythm 2023, který obě pracoviště společně pořádají.
Kromě nádorů mozku jsou na vzestupu i chronické subdurální hematomy. „V příštích letech půjde o nejčastější neurochirurgické onemocnění,“ říká primář neurochirurgie pražské Nemocnice Na Homolce Jan Klener. V rozhovoru vysvětluje, proč přibývá agresivních nádorů mozku i proč člověk, kterému praskne tepna, má jen poloviční šanci na přežití. Celý článek si můžete přečíst v Mladé frontě DNES, v rubrice zdraví.
Letos je to přesně 25 let, co se uskutečnil v pražské Nemocnici Na Homolce první zákrok s využitím hluboké mozkové stimulace u pacienta s Parkinsonovou chorobou. Jednalo se o společnou práci centra, které tvoří Neurologická klinika 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a Oddělení stereotaktické a radiační neurochirurgie Nemocnice Na Homolce. Neurochirurgický zákrok dokáže pacientům se závažným nebo rychle se zhoršujícím vývojem projevy nemoci zmírnit nebo dokonce odstranit, a zlepšit tak pacientovi kvalitu života.
Podařilo se nám obhájit akreditaci SAK, kterou jsme získali po šetření Spojené akreditační komise ve dnech 25.–27. ledna.
V americkém Bostonu skončilo v sobotu intenzivní třídenní AF symposium 2023, na kterém se potkala tisícovka lékařů a vědců z celého světa, aby se podělili o nejnovější poznatky v oblasti diagnostiky, a především léčby fibrilace síní, nejčastější srdeční arytmie. Pravidelně se této prestižní akce účastní i naši kardiologové z Homolky.
Vzhledem k aktuální epidemické situaci rušíme od středy 25. 1. 2023 plošný zákaz návštěv.
Nemocnice Na Homolce dokončila rekonstrukci katetrizačních sálů na úseku intervenční kardiologie a uvádí dnes do provozu dva nejmodernější angiografické systémy. Budou poskytovat pacientům invazivní diagnostiku a léčbu srdečních a některých mimosrdečních onemocnění. Oba systémy nabízejí využití pokročilých zobrazovacích metod, jako je intravaskulární ultrazvuk nebo optická koherenční tomografie nebo speciální 3D aplikace zobrazení srdečních struktur a tepen.
Představujeme vám nového vedoucího lékaře očního oddělení Nemocnice Na Homolce MUDr. Jiřího Záhlavu, CSc., který byl jmenován k 1. lednu 2023.
Přejeme vám klidné vánoční svátky a do nového roku hodně štěstí, zdraví a osobních i pracovních úspěchů. Vaše Homolka.
Izraelská laboratoř před 22 lety objevila zcela odlišný způsob onkologické léčby nejzhoubnějšího nádoru mozku, založeného na působení střídavého proudu na buňky.K prvním průkopníkům, kteří se začali výzkumem této léčby zabývat, patří i primář radiodiagnostického oddělení Nemocnice Na Homolce, prof. MUDr. Josef Vymazal. O jeho profesní cestě a výsledcích vědeckého výzkumu si můžete přečíst v rozhovoru pro časopis Téma.
Vzhledem k prudkému nárůstu počtu respiračních onemocnění vyhlašuje Nemocnice Na Homolce od pondělí 19. prosince zákaz návštěv pacientů, a to až do odvolání.
Ocenění jsme získali v 17. ročníku projektu Nemocnice ČR 2022., kterého se účastnilo 148 nemocnic s akutními lůžky. Odborná porota v něm hodnotí zdravotnická zařízení v řadě kategorií. Jednou z nich je i schopnost nemocnic pružně a profesionálně komunikovat prostřednictvím internetových stránek a sociálních médiích.
Dnes je to právě deset let, co jsme 2. 12. 2012 v Nemocnici Na Homolce jako první na světě implantovali pacientovi bezdrátový kardiostimulátor. Bližší informace o této významné události naleznete v přiložené tiskové zprávě.
„Každá operace je jiná, naše práce je nesmírně kreativní, nikdy to není rutina,“ říká neurochirurg Jan Šroubek, odborník na operace mozku a míchy, v rozhovoru pro časopis Žena a život. Celý rozhovor o profesní kariéře i rodinném zázemí si můžete přečíst zde.
Nevhodné nebo chybné zacházení s antibiotiky způsobuje odolnost u mnoha druhů nebezpečných bakterií. Infekce a onemocnění, které rezistentní bakterie způsobují, jsou pak jen velmi těžko léčitelné. Nejnovější data shromážděná v rámci evropského projektu pro sledování odolnosti bakterií (European Antimicrobial Resistance Surveillance System – EARSS) potvrzují skutečnost, že počet pacientů odolávající léčbě proti těmto bakteriím se zvyšuje.
Oddělení klinické biochemie, hematologie a imunologie (OKBHI) Nemocnice Na Homolce bude nově ve svých laboratořích využívat novou robotickou linku DxA 5000.
I letos pořádáme u příležitosti světového dne STOP dekubitům (17. listopadu) prezentaci moderních terapií a zdravotnických pomůcek. Dozvíte se, jak správně polohovat pacienta a jak s ním manipulovat na nemocničním lůžku, jaké prostředky a speciální kosmetiku používat. Chybět nebude ani ukázka podtlakové terapie V.A.C, neinvazivní procedury pro podporu a urychlení hojení ran. https://www.homolka.cz/data/upload/aktuality/STOP DEKUBITUM 2022.pdf
Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Léčí, zkoumá, přednáší, v posledních týdnech obletěl několik zemí a taky mu vychází kniha. Srší pozitivní energií a vykolejit ho dokáže snad jen kávovar, který ho nečekaně zradil.
7. listopadu skončilo v americkém Chicagu vědecké zasedání Americké kardiologické asociace (AHA). Kongres nabídl bohatý program a nejnovější poznatky v oblasti základního a klinického výzkumu a „up-date“ informací z klinické praxe. V rámci hlavního bloku Late-Breaking Science vystoupil i prof. MUDr. Petr Ošťádal, Ph.D., vedoucí lékař oddělení akutní kardiologie Nemocnice Na Homolce. Tématem jeho příspěvku byly výsledky celosvětově první multicentrické randomizované klinické studie, zaměřené na použití ECMO (extrakorporální membránová oxygenace – mimotělní podpora oběhu) u pacientů s kardiogenním šokem.
Jako každý listopad se připojujeme k celosvětové kampani Movember a k nadačnímu fondu Muži proti rakovině (označit) na podporu mužského zdraví a prevence rakoviny prostaty, kterou každý rok onemocní více než 8000 Čechů.
U příležitosti Světového dne proti mozkové mrtvici jsme 1. listopadu ve spolupráci s neurologickým oddělením v 5. patře nemocnice nabízeli pacientům, zaměstnancům a všem, kdo se zajímají o vlastní zdraví, vyšetření, zaměřená na prevenci mozkových příhod.
Nemocnice Na Homolce si v letošním roce připomíná 30. výročí od začátku unikátní léčby Leksellovým gama nožem – radiochirurgické metody určené k léčbě nitrolebních nádorů, cévních malformací, řady funkčních onemocnění centrální nervové soustavy (např. bolest, třes) a onemocnění oka.
PharmDr. Milada Halačová, Ph.D. vedoucí oddělení klinické farmacie v Nemocnici Na Homolce, získala na jubilejním 50. ročníku Evropského sympozia klinické farmacie, který se konal v Praze 19.–21. října 2022, ocenění za přínos k rozvoji klinické farmacie v České republice. Gratulujeme!
V pátek 14. října se v Clarion Congress Hotel v Praze uskutečnil již 13. ročník konference věnované aktuálním problémům v kardiologii. Je ojedinělá v tom, že se na ní setkávají zástupci všech segmentů kardiologické péče: ambulantní specialisté spolu s lékaři z kardiocenter, zástupci pojišťoven a Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
Chrápaní, ale i jiným častým diagnózám, s nimiž se setkávají otorinolaryngologové, se věnuje časopis Téma v rozhovoru s primářem oddělení ORL a chirurgie hlavy a krku MUDr. Petrem Jirákem. Rozhovor si můžete přečíst zde:
Na oddělení radiodiagnostiky máme pro naše pacienty nově k dispozici CT skener nové generace, který přináší nové klinické aplikace, a tedy zlepšení diagnostických možností.
Světový den srdce, který si dnes v našem Kardiocentru, připomínáme, oslavuje zdraví jediného orgánu, který je možné slyšet a cítit. V Nemocnici Na Homolce děláme vše proto, abyste své srdce mohli zapojit do všech aktivit, které si přejete.
V České republice je ročně diagnostikováno kolem 5000 nových případů rakoviny prsu. Jen díky samovyšetření a pravidelnému mamografickému vyšetření prsou můžeme předejít vážným případům rakoviny, a snížit tak úmrtnost o 30–35 %. Včas zachycený zhoubný nádor je mnohem lépe léčitelný a často i plně vyléčitelný.
Od roku 2000 vyhlašuje Mezinárodní federace červeného kříže a červeného půlměsíce na každou druhou sobotu Světový den první pomoci. Letos to tedy vychází na sobotu 11.9.2022.
Přečtěte si článek o jednom z nejkomplikovanějších cévně chirurgických výkonů – operaci hrudní a břišní aorty – které v Nemocnici Na Homolce provádí tým pod vedením prof. Petra Štádlera. Včasný zákrok zachránil mladé pacientce život.
Poděkovali jsme dnes prof. MUDr. Josefu Hyánkovi, DrSc. za jeho celoživotní práci. Jen v Nemocnici Na Homolce strávil 30 let, kde až do dnešního dne vedl metabolickou poradnu.
V pátek 19. srpna obnovujeme provoz očkovacího centra pro veřejnost se standardním zdravotním pojištěním pro očkování druhých posilujících dávek proti covid-19. Zároveň pokračujeme ve vakcinaci cizinců/samoplátců s trvalým či přechodným pobytem v ČR, kteří nemají veřejné zdravotní pojištění. Tyto vakcinace budou probíhat v 5. patře v blízkosti lékárny a cizinecké recepce.
Nemocnice Na Homolce splnila všechny podmínky akreditace, a byla tak zařazena do Pilotního programu časného záchytu karcinomu plic, které na začátku tohoto roku vyhlásilo Ministerstvo zdravotnictví České republiky.
V Nemocnici Na Homolce jsou aktuálně povoleny návštěvy hospitalizovaných pacientů Po – Ne 15:00 – 18:00 při dodržení následujících pokynů a doporučení:
Pacientům se srdečními arytmiemi bude v Nemocnici Na Homolce nově sloužit jeden z nejmodernějších elektrofyziologických operačních sálů v České republice s novým angiografickým systémem. Obnova angiografického systému pro multifunkční katetrizační pracoviště je spolufinancovaná v rámci programu REACT-EU.
V rozhovoru pro Magazín Právo hovoří primář kardiologického oddělení prof. MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC, o své vášni pro inovativní léčebné metody v kardiologii a o světové úrovni české kardiologie.
Zahájili jsme kurz českého jazyka pro ukrajinské rodiny zasažené válkou. Výuka je financována ze sbírky Nadačního fondu Homolka, do níž přispěli zejména zaměstnanci Nemocnice Na Homolce.
Po 23 letech jsme modernizovali zázemí pro výrobu radiofarmak v PET centru ÚJV Řež v Nemocnici Na Homolce. Původní urychlovač částic – cyklotron Cyclone 18/9 nahradil nejnovější a efektivnější model Cyclone KIUBE od firmy IBA.
Lékárna Nemocnice Na Homolce se dnes připojuje ke Dni lékáren. Osvětovou kampaň každoročně pořádá Česká lékárnická komora. Cílem letošního 24. ročníku je poodhalit zákulisí lékárny a představit všechny odborné činnosti od objednání léku po jeho výdej.
Již tradičně se zaměstnanci naší nemocnice připojili k „bezmotorové“ akci #dopracenakole a v měsíci květnu najezdili 17 433 km a ušli 2 873 km.
Dnes je tomu přesně 30 let co do Československa doputoval Leksellův gama nůž, o tři dny později jej převzalo oddělení stereotaktické a radiační chirurgie v Nemocnici Na Homolce, a 26. října 1992 byl novou technologií na Homolce odoperován první pacient. Za třicet let provedli lékaři na Homolce 24 000 operací Leksellovým gama nožem.
Atraktivní a velmi sledovanou součást programu představoval blok přímých přenosů a videozáznamů z jednotlivých kardiocenter, z nichž dva vstupy se v reálném čase přenášely z operačních sálů Nemocnice Na Homolce.
Rádi byste se dozvěděli více o prevenci mrtvice?
U nás v Nemocnici Na Homolce dostanete termín k ambulantnímu vyšetření nebo zákroku na oddělení cévní chirurgie nejdéle do 14 dnů.
Pravidelné kontroly mamografem spolu se samovyšetřením jsou jedinou možnou prevencí rakoviny prsu. Naší snahou je zachytit nádor v co nejčasnějším stádiu, dokud je dobře léčitelný.
Děkujeme našim sestrám za jejich obětavou práci a péči o pacienty. Jsme rádi, že vás máme.
Po covidové přestávce se na brněnské výstaviště vrací tradiční akce – výroční sjezd České kardiologické společnosti (ČKS). Silné zastoupení má jako obvykle i Nemocnice Na Homolce s aktivní účastí více než dvacítky lékařů a sester kardiologického, kardiochirurgického a cévního oddělení.
Nový a výkonnější cyklotron – zařízení pro výrobu radiofarmak – bude brzy instalován do PET centra v Nemocnici Na Homolce.
26. 4. zahajujeme lekce cvičení v R-centrum Homolka. Udělejte si včas rezervaci.
Od 24. do 26. dubna se koná třídenní akce Prague Rhythm 2022, která navazuje na tradiční pražský ablační workshop zaměřený na nejnovější poznatky z oblasti intervenční léčby srdečních arytmií.
Nemocnice Na Homolce se může pochlubit skvělým hodnocením kvality na portálu Mapy.cz pro rok 2022. Všem našim pacientům a příznivcům srdečně děkujeme. Je to pro nás velká čest a velký závazek.
V úterý 19. dubna navštívil ministr zdravotnictví prof. Vlastimil Válek Nemocnici Na Homolce. Ředitel Petr Polouček jej seznámil s aktuální situací v nemocnici a s krátkodobými a i dlouhodobými plány strategického rozvoje.
V únoru probíhal ve stravovacím provozu pravidelný audit HASAP systému ověřující dodržování zásad Správné hygienické a výrobní praxe. Naše nemocnice byla hodnocena v 16 kategoriích. V drtivé většině z nich jsme získali nejvyšší hodnocení s celkovým výsledkem 95,2 procent, do celkového hodnocení 100% nám chyběla plánovaná rekonstrukce a modernizace stravovacího provozu, kterou zahájíme v letošním roce.
Čeká vás vyšetření PET/CT v Nemocnici Na Homolce? Připravili jsme pro vás průvodce jednotlivými kroky na oddělení nukleární medicíny.
Prevence a zdravý životní styl byly tématem Dne zdraví, který ve čtvrtek 7. dubna pro pacienty a zaměstnance uspořádala Nemocnice Na Homolce.
V 11. ročníku soutěže Asociace poskytovatelů energetických služeb za nejlépe připravený energeticky úsporný projekt roku 2021 obsadila Nemocnice Na Homolce 3. nejlepší příčku.
Ve čtvrtek 7. dubna si připomínáme Světový den zdraví, který každoročně vyhlašuje Světová zdravotnická organizace.
Reportáž České televize o implantacích dvoudutinového bezdrátového kardiostimulátoru, které v rámci globální klinické studie provádí tým prof. Petra Neužila, primáře kardiologického oddělení naší nemocnice. Až bude nový nový systém dostatečně otestován, a dostane se do klinické praxe, bude vhodný téměř pro všechny pacienty s poruchami srdečního rytmu indikované ke kardiostimulaci.
Jsme prvním zdravotnickým zařízením v České republice, které v roce 2005 pořídilo robotický systém Da Vinci.
Nemocnice Na Homolce je účastníkem nové globální klinické studie, jejímž cílem je dokázat bezpečnost a účinnost nově vyvinutého systému bezdrátového kardiostimulátoru u pacientů s poruchami srdečního rytmu.
V žebříčku Zindex, který odráží hospodárnost nákupů veřejných institucí, jsme se umístili na prvním místě. Do nezávislého hodnocení Datlab Institutu bylo zahrnuto více než 220 státních úřadů, firem a nemocnic.
Vzhledem k aktuální epidemické situaci je od pátku 18. března zrušen plošný zákaz návštěv.
Nadační fond Homolka, který již 24 let významně pomáhá naší nemocnici, pořádá veřejnou sbírku na podporu zmírnění následků ozbrojeného konfliktu na Ukrajině.
Nemocnice Na Homolce na interním oddělení slavnostně otevřela nové prostory gastroenterologického pracoviště. Pacienti budou mít k dispozici kvalitnější endoskopickou péči s příjemnějším zázemím. Pracovní podmínky se zlepší i zdravotnickému personálu.
Bolesti hlavy, nevysvětlitelná únava, potíže se spánkem nebo zažívací obtíže. To všechno může souviset s psychosomatickou poruchou.
Nemocnice Na Homolce dnes znovu uvedla do provozu bazén, který je součástí relaxačního centra R-centrum Homolka. Centrum bude sloužit jak veřejnosti, tak i zdravotníkům a pacientům z Homolky a z blízké Fakultní nemocnice v Motole.
Třetí díl podcastu Nemocnice Na Homolce jsme věnovali neurologii, trochu tajemnému oboru, který má velice široký záběr. S primářem neurologického oddělení MUDr. Martinem Kovářem jsme si povídali, jak vypadá neurologické vyšetření, o jaké diagnostické metody se opírá a jak úzce je neurologie provázaná s dalšími obory.
Natočili jsme pro vás video, ve kterém vám ukážeme, jak pokročilá, bezpečná a šetrná může být současná neurochirurgická léčba aneuryzmatu, neboli výdutě, pokud se operuje mikrochirurgicky.
Nemocnice Na Homolce se umístila na 1. místě v prvním ročníku projektu Národního hodnocení spokojenosti pacientů, které v říjnu 2021 vypsalo Ministerstvo zdravotnictví ČR. Zapojilo se do něj 13 českých a moravských, převážně přímo řízených, nemocnic, které disponují lůžkovými odděleními.
Lidé, kteří mají epilepsii, mohou vést normální život. Toto onemocnění není stigmatem a velké části pacientů zabírají léky. Několik desítek pacientů s těžkou epilepsií ročně podstoupí operaci mozku, při které jim chirurgové odstraní část, která je zodpovědná za tvorbu záchvatů. Lékaři v Nemocnici Na Homolce se nyní zabývají metodou, kterou zatím prezentovala pouze dvě světová pracoviště. Spočívá v tom, že se takzvaný hipokampus, který je spouštěčem záchvatů, nevyjme, ale jen se napříč protne několika řezy. Díky tomu zůstane lidem zachována paměť a zmizí záchvaty. V rozhovoru s ČTK to řekl primář neurologického oddělení Homolky Martin Kovář.
Připojujeme se k Unii pro mezinárodní kontrolu rakoviny UICC, která v rámci osvěty upozorňuje na léčitelnost řady onkologických onemocnění.
Naši primáři Vám přináší přehled toho nejvýznamnějšího, co se na jejich odděleních v loňském roce událo, a přehled novinek, které mohou na Homolce letos očekávat pacienti z celé České republiky.
V sobotu 15. ledna skončil v americkém New Yorku další ročník třídenního mezinárodního sympozia AF Symposium 2022 zaměřeného na nové směry v léčbě fibrilace síní, nejčastější srdeční arytmie. Oproti loňskému virtuálnímu ročníku se ho lékaři a vědci z celého světa mohli osobně zúčastnit.
Do funkce primáře ARO byl od 1. ledna jmenován MUDr. Viktor Kubricht, Ph.D. Interní oddělení vede od Nového roku MUDr. Pavel Hrouda.
V rozhovoru pro časopis Moje psychologie hovoří neuropsycholožka Lenka Krámská o tom, jak probíhají operace mozku při vědomí a jak se sdělují nejtěžší diagnózy.
Do našich chirurgických týmů přivítáme sálové sestry / instrumentářky.
S platností od 1. ledna 2022 jsme bohužel nuceni dočasně uzavřít provoz Relax centra v Nemocnici Na Homolce. Důvodem je končící smlouva se stávajícím provozovatelem, s nímž jsme do poslední chvíle jednali o podmínkách a možnostech jejího prodloužení, stejně jako jsme se na základě veřejné zakázky snažili vybrat provozovatele nového.
Přejeme Vám krásné vánoční svátky a v novém roce 2022 pevné zdraví a mnoho pracovních a osobních úspěchů.
19. prosince odešel ve svých 98 letech jeden z průkopníků československé neurochirurgie, doc. Vilibald Vladyka. Stál u zrodu stereotaktické neurochirurgie, která díky rozvoji radiodiagnostických metod umožnuje přesnou lokalizaci postižených míst v oblasti mozku a její následnou léčbu.
Ve druhém díle podcastu Nemocnice Na Homolce nahlédneme do světa srdečních arytmií.
Nemocnice Na Homolce získala 2. místo v 16. ročníku projektu Nemocnice ČR 21. Organizátorem hodnotícího projektu je organizace HealthCare Institute a zapojuje se do něj zhruba 150 nemocnic.
Milostivé léto 2021 přináší fyzickým osobám možnost splnit svůj dluh vůči Nemocnici Na Homolce výrazně jednodušším a méně nákladným způsobem.
Měsíc listopad patří celosvětové kampani Movember na podporu mužského zdraví a prevence rakoviny prostaty, kterou každoročně onemocní více než 8000 Čechů.
Záchovné operace chlopní jako moderní a elegantní léčba chlopenních vad. Podívejte se na reportáž z naší nemocnice pro magazín Víkend.
I když je kardiologické oddělení Nemocnice Na Homolce nabité technologiemi, přesto tu panuje přátelská atmosféra, kterou oceňují zdravotníci, ale především pacienti. Je to dáno profesionalitou personálu, který práce baví a vzájemně se všichni podporují. Více si můžete přečíst v rozhovoru se staniční sestrou Stránskou zde.
Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci v ČR jsou od 1. 11. 2021 až do odvolání zakázány návštěvy na všech lůžkových odděleních. Ve vážných případech je návštěva pacienta umožněna po konzultaci s ošetřujícím lékařem. Toto opatření realizujeme v zájmu zajištění bezpečnosti pacientů nemocnice. Děkujeme za pochopení.
Nemocnice Na Homolce získala nejvyšší stupeň certifikace od Evropské organizace pro mozkovou příhodu (European Stroke Organisation), který odráží tu nejkvalitnější zdravotní péči o pacienty s cévní mozkovou příhodou. Nemocnice má statut Komplexního cerebrovaskulárního centra již od roku 2011. Výhodou těchto center je, že kromě nejmodernějšího přístrojového vybavení disponují zázemím trvale dostupného a zkušeného multioborového týmu neurologů, neurochirurgů, neuroradiologů a cévních chirurgů. Samozřejmostí je i následná péče a neurorehabilitace.
První kardiostimulátor zavedl v Klaudiánově nemocnici prof. MUDr. Petr Neužil, CSc. FESC, primář kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce se svým týmem a výkonu přihlížel personál interního oddělení Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi, který bude další implantace provádět, a který se již na Homolce zaškolil.
Naše nemocnice je známá tím, jak se tu dobře vaří. Máme tu totiž skvělé kuchaře, které práce baví. Rádi zkouší nové věci a ve spolupráci s nutričními terapeuty neustále obohacují jídelníček, aby byl pestrý, chutný a zdravý.
Rozhovor s MUDr. Ronaldem Pospíšilem, primářem Všeobecné chirurgie Nemocnice Na Homolce v časopise Téma o celé šíři oboru, o podobě moderní chirurgie, která sice počítá s přínosem robotické chirurgie a dalších mininvazivních metod, ale vždycky bude stát a padat se zručným a zkušeným operatérem.
Již po jedenácté se dnes v Kongresovém centru Praha koná Kardiologický den Petra Niederleho, jednodenní konference zaměřená na nejnovější poznatky v kardiologii a efektivní a kvalitní léčbu.
Péče o dekubity (proleženiny) je v současnosti na špičkové úrovni. Pokud se chcete dozvědět, jak správně pečovat o nemocné, aby rizika dekubitů byla co nejmenší, můžete se přijít podívat k nám do Nemocnice Na Homolce, kde pořádáme prezentaci moderních terapií a zdravotnických pomůcek.
Pro pacienty, přátele Nemocnice Na Homolce a všechny, kdo se zajímají o medicínu, natáčíme podcasty – rozhovory se zajímavými osobnostmi naší nemocnice.
Podívejte se na reportáž TV Nova pořadu Víkend o úspěšně provedených operacích aorty, které provedl tým prof. MUDr. Petra Štádlera, Ph.D., primáře oddělení cévní chirurgie Nemocnice Na Homolce.
Nemocnice Na Homolce uspořádala 6. října 2021 v prostorách konferenčního centra konferenci Intenzivní medicína v praxi, určenou zejména sestrám a ošetřovatelskému personálu. Zúčastnilo se jí 200 zdravotníků z nemocnic z celé České republiky.
Hostem pořadu Káva o čtvrté v České rozhlasu Dvojka byl MUDr. Libor Doleček, zástupce primáře oddělení ARO Nemocnice Na Homolce.
O srdeční arytmii s prof. MUDr. Petrem Neužilem, CSc., FESC, primářem kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce.
Nemocnice Na Homolce vybudovala nové vzdělávací a tréninkové centrum pro studenty vysokých škol a vyšší odborné zdravotnické školy. Slavnostní otevření proběhlo 1. října za účasti ředitele nemocnice MUDr. Petra Poloučka, MBA, MUDr. Davida Marxe, proděkana pro studium a výzkum 3. LF UK, PhDr. Hana Svobodová, Ph.D., přednostka Ústavu ošetřovatelství 3. LF UK a dalších zástupců Nemocnice Na Homolce.
29. září vyhlašuje každoročně Světová federace srdce (WHF) Světový den srdce zaměřený na prevenci kardiovaskulárních onemocnění, ale také na nové možnosti léčby. V podtextu letošního ročníku zůstává pandemie onemocnění SARS-CoV-2, která zesílila obavy o zdraví blízkých.
První místo a zlatý pohár v závodech dračích lodí si odnesl tým Homolka složený ze zaměstnanců naší nemocnice. Závod, kterého jsme se zúčastnili poprvé, se konal 4. září v loděnici v Podolí a do jedné lodi zasedli zástupci vedení nemocnice, kuchaři, lékaři, fyzioterapeutky, zaměstnanci provozu, IT specialisté a oddělení lékařské fyziky, v celkovém počtu 20 pádlujících a kormidelníka s bubeníkem.
Jejím nástrojem není skalpel, přesto mnohdy dokáže pacientům ulevit od záchvatů, bolesti hlavy a dalších potíží. Přečtěte si rozhovor s neuropsycholožkou a vedoucí oddělení Klinické psychologie Lenkou Krámskou uveřejněný v časopise Téma.
Už od roku 1976 slaví leváci svůj svátek. I když je tento svět přizpůsoben pravorukým jedincům, tak leváci si svoji pozici naštěstí vybojovali. Už je nikdo neposílá na hranice a nepřivazuje ruku k tělu. Mohou si zvolit jakékoli povolání. Oproti pravákům mají navíc výhodu, že řadu činností dělají oběma rukama a vůbec to bývají zajímaví a kreativní lidé.
Nemocnice Na Homolce si letos připomíná 20 let od přelomového okamžiku v léčbě fibrilace srdečních síní – nejrozšířenější srdeční arytmie v populaci.
Jen zhruba deset kardiologů z Evropy mělo spolu s 2000 americkými kolegy štěstí, že se mohlo fyzicky účastnit konference americké kardiologické společnosti Heart Rhythm Society, která po dlouhé době jako první „live“ konference proběhla 28.–31. července 2021 v americkém Bostonu.
V rozhovoru pro deník Mladá fronta Dnes zástupkyně primáře očního oddělení Nemocnice Na Homolce MUDr. Sylva Procházková, Ph.D. hovoří o pokroku oftalmologie, operacích šedého zákalu i refrakčních vad. Diagnostika, léčebné postupy i použité materiály jsou dnes na vysoké úrovni a pacientům přinášejí komfort a výrazně zlepšují kvalitu života.
2. července uzavíráme provoz očkovacího centra pro veřejnost se standardním zdravotním pojištěním, ve kterém jsme od začátku očkovací kampaně naočkovali vice než 33 000 dávek vakcín.
V Nemocnici Na Homolce se pacienti uzdravují nejen díky špičkové medicíně, ale také díky skvělé kuchyni. Kuchaři ze stravovacího provozu Nemocnice Na Homolce byli pozváni na akci Gastro Networking Coctail, která se konala U Trojského zámku a na místě předvedli, že i nemocniční strava rozhodně nemusí být nudná, naopak může být velmi pestrá a chutná.
V květnu publikovalo nakladatelství Springer Nature Switzerland monografii Robotic Surgery, do které svou kapitolou přispěl i prof. MUDr. Petr Štádler, primář oddělení cévní chirurgie Nemocnice Na Homolce. Jedná se o druhé kompletně zrevidované vydání průkopnické knihy o robotické chirurgii, která představovala vůbec první ucelený příspěvek k dané problematice.
V pořadu České televize Reprezentovat je pro nás nejvíc hovořil 11. června chirurg a specialista na robotickou chirurgii MUDr. Vladimír Teplan o své lásce k fotbalu. Dovedla ho až do reprezentačního týmu mezinárodního MS ve fotbale lékařů.
Nemocniční lékárna v Nemocnici Na Homolce je nejenom místo, kde si můžete vyzvednout léky při odchodu z nemocnice, ale především prostor pro kvalifikované poradenství, kde lékárníci úzce spolupracují s lékaři. Pokud se při výdeji léků vyskytne jakákoli nejasnost nebo potřeba konzultace, může lékárník ihned kontaktovat lékaře a doporučit pacientovi optimální řešení.
Česká triatlonová asociace ve videu poděkovala zdravotníkům za jejich nasazení v době koronavirové krize. Hlavní představitelkou videa je naše sestřička z oddělení ARO Jana Lenemayer, která v loňském roce získala skvělé druhé místo v Mistrovství České republiky v olympijském triatlonu a 1. místo v terénním triatlonu pro integrovaný záchranný systém.
Již tradičně se zaměstnanci naší nemocnice připojili k akci #dopracenakole. Vytvořili 15 týmů, které najely za měsíc květen 29 627 kilometrů. Zapojil se stejně jako každý rok i ředitel nemocnice Petr Polouček. V soutěži jednotlivců v rámci naší nemocnice se na prvním místě umístil kardiochirurg Petr Plášil, který za měsíc květen najel na kole 1 501 kilometrů, na druhém místě se umístil Aleš Klváček s 1413 kilometry a jako třetí zabodoval Tomáš Zámečník s 1365 kilometry.
Letošní ročník XXIX. výroční sjezd České kardiologické společnosti se uskutečnil virtuálně od 9. do 21. května 2021 a jako každý rok byly jedním ze stěžejních témat novinky v oblasti arytmologie. Kongresu se tradičně zúčastnili i kardiologové z Nemocnice Na Homolce, kteří pod záštitou předsedy ČKS a společnosti Cardion s.r.o. uspořádali „homolkovskou“ sekci zaměřenou na nejmodernější postupy na poli mechanické protekce tromboembolické choroby neboli cévních mozkových příhod.
Nejdůležitější je mít v týmu lidi, kteří jsou chytřejší než jejich šéf, říká ředitel Nemocnice Na Homolce Petr Polouček v rozhovoru pro časopis Medical Tribune. Dozvíte se v něm o jeho profesní cestě na Homolku, o přerodu nemocnice v zařízení superspecializované péče a o budoucnosti nemocnice, která stojí na výjimečných osobnostech a týmové spolupráci a která je ke svým pacientům vstřícná a přátelská.
od 17. 5. 2021 jsou v Nemocnici Na Homolce povoleny návštěvy hospitalizovaných pacientů denně vždy od 15:00 do 18:00 hod včetně víkendu při dodržení následujících pravidel a doporučení:
Mozková mrtvice je obávaný strašák. My vás ale strašit nechceme, jen bychom rádi u příležitosti Světové dne proti mozkové mrtvici připomněli, jak je důležité poznat příznaky tohoto závažného onemocnění a zavolat včas pomoc.
Dnes slavíme Mezinárodní den sester, což je skvělá příležitost, jak vám milé sestry poděkovat za vaši práci. Jste oporou nemocnice a bez vaší obětavé práce a empatie k pacientům by nebyl provoz na jednotlivých lůžkových odděleních a ambulancích naší nemocnice vůbec myslitelný.
Cílem této osvětové akce je podle vedoucího lékaře ambulance srdečního selhání a předsedy České asociace srdečního selhání ČKS prof. MUDr. Filipa Málka, Ph.D. připomenout závažnost problematiky srdečního selhání, která se považuje za jednu z epidemií 21. století. Jedná se nejen o rostoucí medicínský problém, ale i sociální a ekonomický, spojený s velmi nákladnou léčbou.
Alergie je typickou civilizační chorobou, daň za blahobyt a změnu životních podmínek, o které naši předci neměli ani ponětí. Nějakou formou alergie trpí zhruba 25 % populace a její výskyt stále roste. Pokud některé její formy nejsou včas podchyceny, mohou vést k závažnějším chorobám dýchacích cest.
Od neděle 18. do 20. dubna 2021 se koná 23. ročník pražského ablačního workshopu, který Nemocnice Na Homolce tradičně připravuje ve spolupráci s IKEM.
Tým prof. Petra Neužila, primáře Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce, dnes u prvních pacientů s diagnózou fibrilace srdečních síní použil metodu ireverzibilní elektroporace (IRE) – ablaci ultrakrátkým pulsem vysokého napětí, při kterém dochází k přerušení vodivé tkáně vhodným množstvím elektřiny. Tato inovativní léčebná technika přináší pacientům zásadní benefity. Jedná se o méně invazivní katetrizační zákrok, který má navíc dlouhodobý efekt, proto jej není nutné v budoucnu opakovat.
Diagnostice a léčbě epilepsie se v Centru pro léčbu epilepsie Nemocnice Na Homolce věnuje tým složený z neurologů-epileptologů, radiologů, psychologů a neurochirurgů. Lékaři mají k dispozici epileptologickou monitorovací jednotku, tříteslovou magnetickou rezonanci (MR), gama nůž, pozitronovou emisní tomografii (PET) či intraoperační MR, a to vše v rámci jedné nemocnice.
Od 24. března se mohou k očkování registrovat osoby s chronickým onemocněním či zdravotním stavem s vysokým rizikem těžkého průběhu covid-19.
Operace krčních tepen patří mezi nejčastější cévní operace, které mají snížit riziko cévní mozkové příhody. Komplexní cerebrovaskulární centrum Nemocnice Na Homolce se již tři roky podílí na projektu, jehož cílem je ještě více zvýšit bezpečnost těchto operací pomocí ultrazvuku.
Jean Reno – charismatický francouzský herec s neúprosným výrazem, který se proslavil ve filmech Brutální Nikita, Leon nebo Purpurové řeky. Čeští diváci ho ale znají i z komedie Drž hubu nebo komerčně úspěšných Adventurers.
Neinvazivní a invazivní MONITORACE HEMODYNAMIKY na jednotce intenzivní péče – to je název nové publikace, kterou sestavil prof. P. Ošťádal z kardiologického oddělení NNH a prof. R. Rokyta, z Kardiologické kliniky FN Plzeň s kolektivem autorů, kardiologů a intenzivistů z NNH a FN Plzeň (doc. J. Beneš, doc. M. Hromádka, dr. M. Janotka, dr. A. Krüger, dr. J. Naar a dr. D. Vondráková).
Podle České kardiologické společnosti v Evropě a v České republice dramaticky poklesl počet infarktů. Neznamená to, že by lidé infarkty neprodělali, jen z obavy z pandemie nevyhledali pomoc nebo nedorazili na preventivní prohlídky. Dlouhodobě špatná kontrola srdečního rytmu, tlaku, srdečního selhání či cholesterolu může dříve nebo později přivodit velmi vážné komplikace. Například včasná léčba vysokého tlaku snižuje riziko selhání srdce téměř o polovinu.
I přes řadu provozních omezení v souvislosti s epidemií covid-19, nepřestáváme našim pacientům poskytovat tu nejlepší možnou péči. Na oddělení stereotaktické a radiační neurochirurgie jsme za rok 2020 ošetřili 1200 pacientů, což je ve 28 leté historii oddělení rekordní počet. Navíc v loňském roce jsme významně obnovili plánovací software „GammaPlan“ a rozšířili ho o modul „Lightning“.
Letošní slogan „Jsem a budu“, který pro rok 2021 vyhlásila Unie pro mezinárodní kontrolu rakoviny (UICC), symbolicky připomíná, že vše se odvíjí od osobního přístupu k vlastnímu zdraví. Proto jsou tak důležité aktivní život, pozitivní myšlení a preventivní prohlídky.
V neděli 31. ledna skončilo třídenní mezinárodní sympozium zaměřené na nejnovější poznatky o managementu léčby fibrilace síní – 26th Annual International AF Symposium. Virtuálního meetingu ze aktivně zúčastnila skupina našich arytmologů.
V prestižním impaktovaném časopisu Nanoscale Advances britské Royal Society of Chemistry vyšla na konci roku 2020 publikace Formation of gadolinium–ferritin from clinical magnetic resonance contrast agents, která je výsledkem kolektivu autorů z českých i zahraničních výzkumných institucí.
Očkovací centrum Nemocnice Na Homolce je určené pouze lidem, kteří se zaregistrovali přes centrální rezervační systém https://registrace.mzcr.cz/ nebo telefonickou linku 1221 a prokážou se potvrzující SMS zprávou.
Dnes otevíráme očkovací centrum Nemocnice Na Homolce, které jsme vybudovali v rekordně krátkém čase jednoho týdne.
Přejeme všem pacientům a přátelům nemocnice klidné vánoční svátky a také úspěšný a pohodový rok 2021.
Alespoň na chvíli jsme na chodbě nemocnice zaslechli krásný hlas herce a muzikanta Igora Orozoviče, který přijel všem lidem popřát dobrou náladu a pohodový nový rok.
Jsme hrdí na to, že Evropská organizace pro cévní mozkové příhody udělila za rok 2019 našemu cerebrovaskulárnímu centru prestižní ocenění – Platinum Status European Stroke Organisation Angels Award jako uznání za vynikající péči o pacienty s cévní mozkovou příhodou s ohledem na rychlost, efektivitu a správnost iktové péče.
Vladimír Franz byl v tomto roce jedním za pacientů Nemocnice Na Homolce. Jsme moc rádi, že jsme ho tu mohli přivítat zdravého a veselého. Přejeme všem, aby se nebáli pandemie ani zdravotníků a vyhledali pomoc včas.
Do Nemocnice Na Homolce přijela pozdravit všechny zdravotníky a pacienty skvělá divadelní a filmová herečka Pavla Tomicová. I my přejeme všem umělcům, aby v roce 2021 mohli zase normálně pracovat a přinášeli radost nám divákům. ♥
25. listopadu tomu bylo 30 let, kdy byla založena Nemocnice Na Homolce. Společenské změny po roce 1989 přispěly k tomu, že se moderní nemocnice otevřela veřejnosti a odstartovala se éra vysoce specializované a technicky mimořádně vyspělé medicíny.
Memorandum o spolupráci mezi Nemocnicí Na Homolce a nemocnicí Mount Sinai Heart v New Yorku podepsal v pátek 20. listopadu ředitel Nemocnice Na Homolce MUDr. Petr Polouček, MBA. Jedná se o významný krok, který stvrdil více než desetiletou spolupráci mezi kardiologickými odděleními obou nemocnic.
Výbor České společnosti kardiovaskulární chirurgie udělil cenu za nejlepší vědeckou práci v oblasti kardiochirurgie za rok 2019 autorskému kolektivu MUDr. Štěpána Černého, CSc., MBA z Oddělení kardiochirurgie naší nemocnice.
V soutěži České společnosti nukleární medicíny ČLS JEP o nejlepší publikaci za minulý rok zvítězil článek Improved beta-amyloid PET reproducibility using two-phase acquisition and grey matter delineation autorského kolektivu Bělohlávek O., Jarůšková M., Skopalová M., Szárazová G. a Šimonová K.
Dnes celý den probíhal v Nemocnici Na Homolce live transmission seminář, v jehož průběhu arytmologický tým prof. Petra Neužila zprostředkoval japonským kolegům své zkušenosti se zavedením inovovaného laserového balonkového katétru s robotickým posunem.
Symbolický knírek nosí v listopadu všichni, kdo se připojují ke kampani Movember, která již 17 let zvyšuje povědomí o rakovině prostaty či varlat. Také Nemocnice Na Homolce vyzývá všechny muže, aby nepodceňovali své zdraví a chodili na preventivní vyšetření včas. Ročně podlehne rakovině prostaty 1400 mužů. Přestože nových případů přibývá, stále více lidí se daří vyléčit.
Prof. MUDr. Petr Štádler, Ph.D., primář oddělení cévní chirurgie, obdržel za svoji prezentaci – 470 cévních robotických operací, v rámci mezinárodního virtuálního mítinku cenu americké společnosti pro laparoskopii a robotickou chirurgii. Gratulujeme!
Po zhruba měsíční rekonstrukci se povedlo otevřít zcela nový sál srdeční elektrofyziologie vybavený novou angiolinkou. Sál je koncipován i s ohledem na ověřování nejnovějších technologií pro kardiologické intervence.
Minulý týden nastoupilo do Nemocnice Na Homolce 52 dobrovolníků z 2. LF UK, z ČVUT a ze zdravotních škol, aby pomohli přetíženému ošetřovatelskému personálu. Jejich koordinátorkou je Mgr. Renáta Vintrová, staničnísestra JIP na oddělení cévní chirurgie.
V letošním roce je tomu právě 30 let, kdy byla založena Nemocnice Na Homolce. Společenské změny po roce 1989 přispěly k tomu, že se moderní nemocnice otevřela veřejnosti a odstartovala se éra vysoce specializované a technicky mimořádně vyspělé medicíny.
Skvělé 2. místo v profesní soutěži Sestra roku obsadil Martin Šulc z oddělení akutní kardiologie Nemocnice Na Homolce. Martinovi srdečně gratulujeme a přejeme mu, aby ho náročná práce těšila i nadále.
Ve středu a ve čtvrtek si mohli pacienti a zaměstnanci nemocnice za asistence lékařů NNH vyzkoušet manipulaci s nejnovějším typem robota Da Vinci Xi. O přínosech robotické technologie využívané na řadě oddělení nemocnice hovoří specialista na kolorektální chirurgii MUDr. Vladimír Teplan.
Při příležitosti 15. výročí robotických operací v Nemocnici Na Homolce a v ČR, představí naše nemocnice společně s firmou Intuitive ve dnech 9. a 10. září na 5. patře před příjmem k hospitalizaci veřejnosti a zaměstnancům nemocnice robotický systém Da Vinci.
„Za téměř dvacet let praxe klinické psycholožky v oblasti neuropsychologie vidím obrovský posun v tom, jak lékaři vnímají roli psychologa nejen na neurologických, ale i dalších somatických odděleních“, říká v rozhovoru pro Deník N doc. PhDr. Lenka Krámská, vedoucí oddělení klinické psychologie. Rozhovor ke stažení zde.
Doc. MUDr. Miroslav Průcha, Ph.D., připravuje jako hostující editor zvláštní vydání odborného impaktovaného časopisu Journal of Personalized Medicine, které se věnuje využití personalizované mediciny v diagnostice a léčbě sepse.
Střevní operace, především pro nádor tlustého střeva či konečníku, se v současnosti provádějí poměrně často, v řadě zdravotnických zařízení. Tak proč jít na takovou operaci právě na Homolku? Zeptali jsme se našeho specialisty na tuto oblast, chirurga Vladimíra Teplana.
Pacientka Renata podstoupila na naší neurochirurgii operaci kvůli nádoru sluchového nervu neboli odborně vestibulárnímu schwannomu či neurinomu akustiku. Zeptali jsme se jí, jak probíhala léčba a jak je spokojena s výsledkem.
Oddělení klinické psychologie hledá pro svůj výzkum dobrovolníky, kteří by podstoupili testování kognitivních schopností.
Nebo se vestibulární schwannom z jiných důvodů zajímáte? V nemocnici Na Homolce nabízíme všechny modality léčby tohoto onemocnění. Připravili jsme pro Vás informační video se zajímavými záběry přímo z operačního sálu! V dohledné době plánujeme podobná videa zaměřená na další zajímavé diagnózy!
Karel Mareš je vedoucím lékařem gastroenterologické ambulance. Zeptali jsme se ho, jaká vyšetření a terapeutické výkony se tam provádějí.
Kardiologové v Nemocnici Na Homolce dnes pod vedením profesora Petra Neužila voperovali zcela nový typ tzv. bezdrátového kardiostimulátoru 23leté pacientce, která od dětství trpí vrozenou srdeční vadou. Nový typ kardiostimulátoru Micra AV má sice stejně jako předchozí bezdrátový kardiostimulátor rozměry jen mikrotužkové baterie a zavádí se bez elektrod přímo do srdce, ale jeho inovativní technické řešení umožňuje použití u mnohem většího množství pacientů s poruchami srdečního rytmu než dosud. Implantace Micry AV je zcela první použití tohoto nejmodernějšího kardiostimulátoru v ČR a v Evropě.
Podélný řez celé břišní stěny, či pět až sedm malých vpichů – to je, oč tu běží. Mnozí pacienti s výdutí nebo jiným závažným postižením břišní aorty či pánevních tepen nevědí, že místo otevřené operace mohou podstoupit operaci miniinvazivní, robotickou. V České republice jsou robotické operace velkých cév zatím stále dostupné pouze v Praze, v Nemocnici Na Homolce. Homolka ale přijímá k těmto zákrokům pacienty z celé republiky a také ze Slovenska. Ve středu 3. června tým primáře Petra Štádlera na Homolce provede už svůj 500. robotický cévní zákrok. V oblasti robotické cévní chirurgie jde o číslo nejvyšší na světě.
Od 1. 6. 2020 jsou v Nemocnici Na Homolce při dodržení následujících pravidel a doporučení povoleny návštěvy hospitalizovaných pacientů. Pokyny a doporučení pro návštěvy zde.
Ministerstvo zdravotnictví opakovaně udělilo poskytovatelům zdravotních služeb, kteří splnili požadovaná kritéria, statut centra vysoce specializované onkologické a hematoonkologické péče. Na základě statutu budou moci odborná pracoviště nadále poskytovat ošetření a léčbu s pomocí špičkových odborníků a technologií.
„Musíme zajistit pacientům péči, na kterou byli zvyklí, ale zároveň musíme myslet i na stále trvající potenciální nebezpečí nákazy, protože s koronavirem tu budeme žít ještě dlouho,“ říká k současné situaci v Nemocnici Na Homolce její ředitel Petr Polouček.
Přečtěte si rozhovor s primářem naší kardiologie Petrem Neužilem, který vyšel dnes v MF Dnes.
Některá média zveřejnila informaci, že naši zaměstnanci, přestože byli z důvodu pandemie covid-19 pod větším tlakem, přijdou v dubnu o odměny. Jaká je pravda: Celkový objem prostředků určených na odměny za duben se nesníží, naopak se zvýší o 3 miliony korun. Odměny se však rozdělí zaměstnancům nemocnice nestejnoměrně, a to tak, že zdravotníci z Covid19 týmů dostanou více, zatímco ostatní zdravotníci, jejichž činnost musela být v důsledku nouzového stavu omezena, naopak méně. Zdravotníkům v COVID zónách byly přiznány odměny v maximální možné výši dle doporučení MZČR.
Vzhledem k dosavadnímu příznivému vývoji pandemie se z rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví začínáme vracet k běžnému režimu. Od 20. dubna postupně rozjíždíme vybrané plánované operační výkony i běžnou ambulantní péči. Jedná se o postupný proces, který by měl být v souladu s kontrolovaným rozvolňováním restriktivních opatření.
Kardiologické oddělení Nemocnice Na Homolce si pořídilo nový telemonitorovací systém, aby lékaři a sestřičky mohli sledovat i pacienty na standardních lůžkách.
V souvislosti s vývojem celosvětové epidemie koronaviru COVID 19 zavádíme od 10. 3. další opatření.
Prosíme pacienty, aby vzali na vědomí, že Nemocnice Na Homolce není zaměřena na léčbu infekčních onemocnění. Neobracejte se proto prosím na naše zdravotníky v případě podezření na nákazu novým typem koronaviru. Naším úkolem je zabránit šíření infekce v nemocnici a chránit tak jednak pacienty, jejichž imunitní systém je oslaben, například po operaci, a jednak personál, který o ně pečuje.
V souvislosti s vývojem celosvětové epidemie koronaviru COVID-19 a s jeho potvrzenou incidencí v ČR vyhlašuje naše nemocnice zákaz návštěv na všech lůžkových odděleních s platností od 3. 3. 2020 do odvolání. Toto opatření realizujeme v zájmu zajištění bezpečnosti pacientů i personálu nemocnice.
Nový management Nemocnice Na Homolce měl před sebou na konci roku 2018 nelehký, téměř protichůdný úkol – finančně stabilizovat nemocnici a zároveň ji rozvíjet. Ředitel Petr Polouček jako manažer se zkušenostmi ze dvou středočeských nemocnic věděl, na jaké oblasti se musí zaměřit, a prvními výsledky se může pochlubit už po roce od svého nástupu do funkce. Za svůj nejdůležitější a zároveň nejtěžší úkol však stále považuje budovat důvěru dvou tisíc zaměstnanců vyhledávaného superspecializovaného pracoviště.
Nemocnici Na Homolce dnes navštívil předseda vlády ČR Andrej Babiš společně s předsedkyní výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Věrou Adámkovou a ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem. Ředitel nemocnice Petr Polouček hovořil s premiérem o problémech, s nimiž se vedení nemocnice potýká, jako je zejména nedostatek prostoru pro některé obory a zdroje investic, které by umožnily budoucí rozvoj tohoto specializovaného zdravotnického zařízení.
Naši neurochirurgové testují nejnovější operační mikroskopy. Říkáte si, k čemu takový operační mikroskop slouží a jak funguje? Odpověď najdete na videu. Zeptali jsme se primáře naší neurochirurgie Jana Klenera.
Nemocnice Na Homolce úspěšně absolvovala akreditační šetření Spojené akreditační komise (SAK), v němž prokázala, že splňuje všechny standardy kvality a bezpečí v souladu s ustanovením § 105 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a s vyhláškou č. 102/2012 Sb., o hodnocení kvality a bezpečí lůžkové zdravotní péče. Komise SAK jí na základě tohoto šetření udělila certifikát akreditovaného pracoviště.
V souvislosti s aktuálním výskytem čínského koronaviru 2019-nCoV Ministerstvo zdravotnictví systematicky monitoruje situaci a je v úzkém spojení jak s Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), tak i s experty ze Světové zdravotnické organizace (WHO). Ministerstvo zdravotnictví připravilo pro občany souhrnné informace, které jsou denně aktualizovány.
Pod jeho vedením, během jednoho roku, vzrostl zisk Nemocnice Na Homolce na dvojnásobek a s dobrým hospodářským výsledkem počítá její současný ředitel Petr Polouček i do budoucna. Nemocnici by zisk měl umožnit obnovu a rozvoj. „Jen v následujících třech letech si nezbytné investice vyžádají částku přes 600 milionů korun…,“ říká.
Rok 2020 bude pro Nemocnice Na Homolce rokem jubilejním. Nemocnice oslaví 30. výročí od svého založení (organizace byla zřízena rozhodnutím ministra zdravotnictví 25. listopadu 1990). Současný ředitel Petr Polouček, který vede nemocnici něco málo přes rok, obměnil v loňském roce klíčové členy managementu a zahájil spolu se svým týmem procesy zaměřené na zlepšování jejího finančního zdraví. Díky nim se podařilo vyčlenit historicky nejvyšší objem investic na další tři roky, zhruba 650 milionů korun. Jsou to investice hrazené z vlastních zdrojů nemocnice, které umožní další technologický rozvoj. V plánu jsou i další investice, do rekonstrukcí, přístaveb a energetických opatření, v řádu několika stovek miliónů korun, které mají být financovány z více zdrojů.
Do Nemocnice Na Homolce se dnes sjelo více než 250 zástupců zdravotnických zařízení z celé České republiky na workshop věnovaný poučení z kybernetického útoku na benešovskou nemocnici, který ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví, Nemocnicí Rudolfa a Stefanie Benešov a Spolkem pro ochranu osobních údajů uspořádali IT odborníci z Nemocnice Na Homolce. Účast na akci přijali i zástupci Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, Úřadu pro ochranu osobních údajů a sekce kyberkriminality Národní centrály proti organizovanému zločinu Policie ČR.
Gastroenterologové z Nemocnice Na Homolce provedli jako první v České republice unikátní endoskopický zákrok při léčbě poškozených žlučových cest, který prezentovali na Českém a slovenském gastroenterologickém kongresu v Praze. Při operaci žlučníku se může stát, že dojde k poranění žlučových cest, které odvádějí žluč z jater do dvanácterníku.
Nemocnice Na Homolce pořídila lepší model Leksellova gama nože. Stávající gama nůž typu Perfexion nechala v srpnu přestavět na nejnovější typ Icon. Do upgradu se vedení nemocnice rozhodlo investovat 20 milionů Kč. Zařízení už prošlo auditem a schvalovacím řízením ze strany Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Jeho klinický provoz byl zahájen 4. listopadu za přítomnosti experta ze Švédska, vyslaného výrobcem.
Víte, že nesprávným užíváním antibiotik můžete nejen ohrozit vlastní léčbu, ale i napomoct původci vaší nemoci vytvořit si proti tomuto léku odolnost (rezistenci)?
Pro zhoubný nádor varlat nebo prostaty jako pro každé onkologické onemocnění platí: čím dříve je odhalen, tím lépe. Zeptali jsme se našeho urologa MUDr. Ondřeje Kaplana: Co může udělat každý muž pro to, aby případně zjistil takové nebezpečné onemocnění varlat nebo prostaty v raném stadiu, kdy je naděje na úspěšnou léčbu?
Naše nemocnice se připojila ke světovému dni „ STOP dekubitům“ uspořádáním osvětové akce určené pro pečující osoby a laickou veřejnost.
Oddělení cévní chirurgie vás srdečně zve na každoroční akci Stop dekubitům, která se bude konat při příležitosti stejnojmenného světového dne ve čtvrtek 14. listopadu od 10.00 do 14.00 v 5. patře naší nemocnice. Spolu s touto preventivní akcí bude probíhat Kariérní den Nemocnice Na Homolce určený všem zájemcům o práci v naší nemocnici z řad studentů, i návštěvníkům. Těšíme se na vás.
Už po desáté se 25. října konala odborná konference Kardiologický den Petra Niederleho. Novinkou letošního ročníku bylo, že kromě obvyklého programu pro odborníky byla poprvé připravena také sekce přednášek pro pacienty. Zájemci z řad veřejnosti se na nich dozvěděli užitečné informace o tom, co dělat při potížích se srdcem, infarktu myokardu, vysokém krevním tlaku a dalších onemocněních srdce, jaký je život s kardiostimulátorem či defibrilátorem, jaké jsou možnosti výzkumu nebo jak funguje česká kardiologie v celorepublikovém zdravotnickém systému.
Letošní již desátý ročník akce Kardiologický den Petra Niederleho bude mít program tradičně jak pro odborníky, tak poprvé i pro pacienty! Pokud máte zájem se akce zúčastnit a dozvědět se, co je nového v oblasti léčby srdečních onemocnění, co dělat při potížích se srdcem a kam se nejlépe obrátit, zaregistrujte se zde.
Ve středu 2. října se v našem kongresovém sále konala konference na téma „Rozvoj specializované paliativní péče ve zdravotnickém zařízení“, kterou uspořádaly kolegyně z ošetřovatelského úseku pod vedením náměstkyně Ivany Kirchnerové.
Cévní chirurgie Nemocnice Na Homolce v Praze a Národný ústav srdcových a cievných chorôb v Bratislavě navázaly letos spolupráci v oblasti chirurgické léčby torakoabdominální aorty. Jedná se o systematickou klasickou chirurgickou léčbu velmi nebezpečných cévních výdutí, zasahujících současně jak břišní, tak i hrudní úsek aorty. Cévní chirurgové na Homolce, kteří mají s touto léčbou v rámci ČR výjimečnou zkušenost, už úspěšně odoperovali první dva slovenské pacienty.
Včera se konal 5. ročník již tradičního charitativního běhu zaměstnanců Nemocnice Na Homolce. Letos jsme běželi pro Žanetku, holčičku trpící těžkou formou mozkové obrny. Na její rehabilitaci jsme vybrali příspěvek 18 757 korun.
Dnes probíhalo v naší nemocnici cvičení našeho týmu pro kontrolu infekcí s cílem připravit se na situaci, že by byl v akutní interní ambulanci zachycen pacient, u něhož by bylo vysloveno podezření na vysoce nebezpečnou nákazu, jako je například ebola.
25. srpna 1999 provedli lékaři v pražské Nemocnici Na Homolce první vyšetření pacienta pomocí PET čili pozitronové emisní tomografie. Jednalo se o vůbec první využití této metody nukleární medicíny v postkomunistické Evropě. PET centrum Praha, které Homolka vybudovala ve druhé polovině devadesátých let ve spolupráci s Ústavem jaderného výzkumu Řež, bylo unikátní tím, že šlo o modelový projekt podporovaný Mezinárodní agenturou pro atomovou energii. Tím, že se osvědčilo v klinické praxi, otevřelo cestu pro další rozšiřování PET technologie do zdravotnických zařízení u nás i v zahraničí.
Léto je prima, ale přináší s sebou vyšší riziko úrazů. Některé z nich mohou být fatální, zejména úrazy hlavy a páteře. Do jaké míry dokážou pomoci neurochirurgové? Zeptali jsme se primáře naší neurochirurgie MUDr. Jana Klenera.
Na čtvrtek 20. 6. 2019 připadá již tradiční událost - Den lékáren. S vědomím, že více než polovina pacientů zamíří pro odbornou pomoc při méně závažných zdravotních potížích nejprve do lékárny, připravila Česká lékárnická komora v lékárnách od 17. do 23. června týdenní akci, kterou provází motto: „Čím lépe lékárník ví, jaké léky užíváte, tím lépe vám poradí.“
V našem kongresovém centru se v pondělí 17. června koná sympozium pro kardiology z celého světa, kterým bude představena novinka určená pro katetrizační léčbu ablací u pacientů s poruchou srdečního rytmu – katetrizační systém Heart Light X3. Jeho předností je rychlost, přesnost a přímá vizualizace ablační léze. Specialisti v tomto oboru budou mít možnost sledovat použití této novinky prostřednictvím živých přenosů přímo z operačních sálů. Odbornou záštitu nad touto akcí převzali profesor Petr Neužil, primář našeho kardiologického oddělení, a MUDr. Boris Schmidt z německého kardiovaskulárního centra Bethanien ve Frankfurtu.
Tento týden na poradě vrchních sester představili zástupci naší jídelny koncepci blixované stravy. Blixování je speciální způsob rozmělňování potravin o rozličných konzistencích, které pomáhá s výživou pacientů s poruchou polykání nebo seniorů se specifickými potřebami. Cílem je snížení rizika vdechnutí stravy, možnost zařazení nových potravin a zpestření jídelníčku našim pacientům.
Volby do Evropského parlamentu budou v naší nemocnici zahájeny po příjezdu volební komise v 15.00 hodin. V nemocnici bude opět zřízena volební místnost vedle prodejny květin na 5. patře (číslo B 502b). Volební komise bude zároveň obcházet lůžková oddělení, a umožní tak volit i ležícím pacientům.
V Nemocnici Na Homolce, která je vysoce specializovaným centrem pro léčbu mozkové mrtvice, se dnes, tak jako přesně před rokem, konala osvětová akce pro veřejnost nazvaná Homolka proti mrtvici. Uspořádaly ji sestřičky z neurologického oddělení.
Ředitel naší nemocnice MUDr. Petr Polouček, MBA, spolu s náměstkyní pro ošetřovatelskou péči Mgr. Ivanou Kirchnerovou dnes při příležitosti Mezinárodního dne sester poděkoval sestrám a ošetřovatelům za jejich práci a péči o pacienty. Všechny sestřičky a ošetřovatelé obdrželi dárkovou poukázku na fresh and smoothie nápoj nebo kávu s croissantem a dárkovou poukázku na kosmetiku v naší lékárně. Vrchním sestrám pak ředitel Polouček osobně předal květinu.
V loňském roce proběhl v naší nemocnici průzkum spokojenosti pacientů s kvalitou poskytované péče. Na základě výsledků pacientské ankety v rámci projektu Kvalita očima pacientů jsme získali tu nejvyšší známku kvality – tzv. rating A+.
Den hygieny rukou vyhlašuje Světová zdravotnická organizace (WHO) a tématem letošní kampaně 2019 je: „Hygiena pro všechny, je to ve Tvých rukou“. Tým kolegů ze střediska kontroly infekcí připravil pro zaměstnance, pacienty a návštěvníky nemocnice akci nazvanou „ bar U Čistých ručiček“, kde si každý mohl při dezinfekci rukou vyzkoušet různé druhy alkoholových dezinfekcí. Dezinfekce a mytí rukou je nejjednodušším a zároveň rozhodujícím preventivním opatřením proti přenosu infekčních nemocí, když je provedena správně.
Naše nemocnice je centrem vysoce specializované cerebrovaskulární péče (pro léčbu mozkové mrtvice) a jedním ze dvou iktových center v ČR, které je držitelem prestižního Diamantového statusu, nejvyššího ocenění udělovaného evropskou společností Angels Initiative. V loňském roce ošetřili naši lékaři 106 pacientů tzv. mechanickou trombektomií. O jaký zákrok se jedná? Zeptali jsme se primáře neurologického oddělení MUDr. Martina Kováře.
Volby do Evropského parlamentu se konají 24.–25. 5. 2019. Pokud budete v té době hospitalizováni v Nemocnici Na Homolce, můžete odvolit v naší volební místnosti. Podmínkou je, že: 1) se zaregistrujete k volbám v Nemocnici Na Homolce, tj. necháte se zapsat do seznamu voličů na sekretariátu příslušného oddělení, a to nejpozději do 4. 5. 2019, nebo 2) si zajistíte v místě trvalého bydliště voličský průkaz.
V neděli 14. dubna začíná 22. pražský workshop o katetrizačních ablacích, světově ojedinělá, prestižní akce, jedna z největších svého druhu vůbec. Tak jako každý rok se na něj do Prahy sjedou stovky předních specialistů z celého světa, aby se seznámili s novinkami v oblasti katetrizační léčby srdečních arytmií. Tři dny budou moci účastníci sledovat živé přenosy z katetrizačních elektrofyziologických sálů Kliniky kardiologie IKEM a kardiocentra Nemocnice Na Homolce.
Dnes je Světový den Parkinsonovy choroby. Toto onemocnění je, jak je známo, nevyléčitelné, přesto však lékaři umějí pacientům trpícím touto nemocí pomoci. Jak? Na to jsme se zeptali specialisty na Parkinsonovu chorobu, našeho neurologa MUDr. Jana Peregrina.
Přečtěte si rozhovor s primářem naší neurochirurgie Janem Klenerem, který vyšel včera v MF Dnes.
Lékaři z oddělení stereotaktické a radiační neurochirurgie Nemocnice Na Homolce provedli už dvacetitisící zákrok gama nožem. Toto číslo nikde jinde na světě žádný tým lékařů pracujících jen s jedním gama nožem zatím nepřekonal. Český gama nůž je jednoznačně nejvytíženějším zařízením svého druhu v globálním měřítku.
V souvislosti s nařízením Evropské unie vchází 9. 2. 2019 v platnost tzv. protipadělková směrnice, která má chránit občany před nebezpečím lékových padělků. Po tomto datu mají lékárníci povinnost při výdeji léčiv na recept ověřit přes internet pravost každé krabičky vydávaného léku v databázi výrobců a zkontrolovat neporušenost obalu. Každá krabička s lékem tak bude mít unikátní kód, díky němuž bude možné v lékárně její původ ověřit. Větší ochrana před padělky léků bude na druhé straně znamenat vyšší administrativní zátěž při manipulaci s každou krabičkou, čímž se bohužel prodlouží doba potřebná k výdeji léků na recept. V souvislosti s touto skutečností vás prosíme o trpělivost při vydávání léků v naší lékárně.
Přečtěte si rozhovor s přednostou našeho kardiocentra Ivem Skalským, který vyšel v únorovém čísle časopisu Xantypa.
Lékaři poukazují na novou epidemii Evropy v podobě tzv. fibrilace síní, což je onemocnění srdce, přesněji řečeno porucha srdečního rytmu. V Evropě fibrilace síní postihuje v současnosti asi 11 milionů pacientů, v České republice až 300 tisíc pacientů. Toto číslo se ovšem do roku 2030 pravděpodobně zvýší až o 70 %. Jediným možným řešením s dlouhodobým výsledkem je kardiologická operace – tzv. ablace fibrilace síní. Česká republika se může pyšnit tím, že patří k nejlepším na světě v operacích tohoto onemocnění, co do počtu operací na počet obyvatel, výsledků a využití nejnovějších technologií.
Už šestým rokem běží na kardiologii v Nemocnici Na Homolce klinická studie testující technologii VytronUS, vyvinutou pro léčbu pacientů trpících tzv. paroxysmální fibrilací síní. První výkon tohoto druhu byl na Homolce proveden v červnu roku 2013 a do konce prosince roku 2018 byla Homolka jediným pracoviště na světě, které metodu zkoušelo s cílem vyhodnotit její bezpečnost a efektivitu. Za tu dobu zde bylo provedeno 74 takovýchto výkonů.
Naše lékárna a výdejna zdravotnických prostředků bude z důvodu inventury uzavřena od čtvrtka 3. 1. 2019 od 14:00 hod. do pondělí 7. 1. 2019 do 7:30 hod. Děkujeme za pochopení a přejeme úspěšný rok 2019.
Naše kardiocentrum uspořádalo 28. listopadu již druhý „Uvolněný happening“, tentokrát věnovaný 100. výročí vzniku republiky. Mezi pozvanými hosty byly známé osobnosti, jako zpěváci Marta Kubišová a Václav Neckář, herci Iva Janžurová a Pavel Zedníček, klavírista Petr Malásek, jazzman a multinstrumentalista Jiří Stivín, televizní hlasatelka a moderátorka Saskia Burešová, popularizátor vědy Karel Pacner, akademický sochař Michal Moravec nebo malíř romantických obrazů Tomáš Bím. Dárek pro hosty vyrobil umělecký kovář Zdeněk Vítek z Umělecko-průmyslové střední odborné školy v Jaroměři. Zazněla státní hymna jednak v podání Petra Chmely a jeho krásného starožitného hracího strojku, jednak v podání Marty Kubišové a Petra Maláska. Promítal se „seriozní“ dokument s názvem 100 let Nemocnice Na Homolce a improvizovaně promluvili MUDr. Oldřich Šubrt, první ředitel naší nemocnice, a MUDr. Petr Polouček, náš současný ředitel. Celým večerem provázel profesor Petr Neužil.
Proč je třeba, aby v nemocnici byli odborníci na výživu? – Zeptali jsme se našeho nutričního specialisty, internisty MUDr. Petra Beneše.
Kardiochirurgové z Nemocnice Na Homolce dnes vykonají už 150. robotickou operaci srdce. Operace je výjimečná nejen tím, že je jubilejní, ale hlavně proto, že jde o plastiku mitrální chlopně provedenou miniinvazivně. Tato takzvaně záchovná operace mitrální chlopně s pomocí robotického zařízení Da Vinci Xi, která nepochybně patří k vrcholům robotické operativy, je součástí nedávno zavedeného programu robotických operací mitrálních chlopní. Homolka tento program spustila před rokem a za tu dobu zdejší kardiochirurgové provedli už třicet takovýchto výkonů.
Sestřičky z cévní chirurgie dnes, tak jako každý rok, pořádaly osvětovou akci proti proleženinám.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes slavnostně uvedl do funkce ředitele Nemocnice Na Homolce Petra Poloučka. MUDr. Petr Polouček, MBA, původně lékař specializující se na hrudní chirurgii a intenzivní medicínu, působil od roku 2009 v Oblastní nemocnici Příbram jako náměstek léčebně-preventivní péče a od roku 2013 jako zástupce ředitele nemocnice pro zdravotní péči a strategii. Od roku 2017 pak řídil Oblastní nemocnici v Kladně. Polouček, kterého do funkce ředitele Nemocnice Na Homolce jmenoval ministr zdravotnictví už zhruba před měsícem, uspěl ve výběrovém řízení, do něhož se přihlásilo celkem 17 kandidátů.
Naši přední kardiologové Petr Neužil a Petr Ošťádal se o víkendu zúčastnili kongresu American Heart Association v Chicagu a úspěšně reprezentovali nejen naši nemocnici, ale i Českou republiku. „Prezentovali jsme výsledky velmi zajímavé studie s použitím stimulační léčby srdce u hypertoniků a pak také solitérní práci z Homolky týkající se nového typu subkutánního ICD (implantabilního defibrilátoru). Velmi atraktivní pro účastníky kongresu byla také prezentace rozsáhlé studie týkající se rehabilitace kardiaků, kde se srovnávala běžná rehabilitace kardiaků a rehabilitace využívající jógu. Překvapením bylo, že se neprokázala převaha jógy při rehabilitaci kardiaků,“ řekl nám k tomu profesor Neužil.
Těm z vás, kdo pečují o své blízké, kteří jsou dlouhodobě upoutáni na lůžko, je určena pozvánka na naši akci Stop dekubitům.
Součástí pracoviště neurologie je epileptologická ambulance a epileptologická monitorovací jednotka. V čem spočívá práce epileptologa v Nemocnici Na Homolce? Zeptali jsme se doc. MUDr. Zdeňka Vojtěcha, Ph.D.
V roce 1918 byl zveřejněn významný objev, dnes označovaný jako Frankův–Starlingův zákon, který zásadně přispěl k následujícímu rychlému rozvoji léčby srdečních onemocnění. Tento zákon, který popisuje fyzikální mechanizmus práce zdravého srdce, vedl totiž k pochopení změn cirkulace krve, které provázejí různé chorobné stavy. Exkurz do historie léčby srdečního selhání bude jedním z témat letošního ročníku dnes už tradiční odborné konference Kardiologický den Petra Niederleho.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v pátek 5. 10. na základě doporučení výběrové komise jmenoval ředitelem Nemocnice Na Homolce Petra Poloučka, který k nám přichází z pozice ředitele a předsedy představenstva Oblastní nemocnice Kladno, a. s. Petr Polouček nastoupí do čela naší nemocnice 15. listopadu 2018. Bližší informace naleznete zde.
Podvečerní vernisáží bude dnes v Nemocnici Na Homolce zahájena v České republice historicky vůbec první výstava tzv. magnetické malby a grafiky. Autorka obrazů Eva Čapková se tímto svým výjimečným dílem hlásí k odkazu Vladimíra Boudníka, originálního umělce a experimentátora, který je znám z povídky Bohumila Hrabala jako „něžný barbar“. Obrazy budou čtrnáct dní vystaveny na pracovišti magnetické rezonance v Nemocnici Na Homolce a poté budou přemístěny do pražské Galerie Maldoror.
Dotaci ve výši 850 000 korun, kterou jí přidělil Magistrát hlavního města Prahy, použila Nemocnice Na Homolce k modernizaci stávající hyperbarické komory Haux-Oxystar 800, která bude pomáhat především Pražanům a obyvatelům Středočeského kraje. Zařízení bude v pohotovosti pro urgentní potřeby Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy, a to 24 hodin denně.
Nemocnice Na Homolce dnes novinářům a odborné veřejnosti slavnostně představila svůj nový přístrojový komplet umožňující zejména dokonalejší vyšetření a léčbu cévních onemocnění. Tvoří ho dva samostatné, ale současně vzájemně kompatibilní a kombinovatelné přístroje, a to angiografický přístroj a multidetektorové CT. Homolka je v současnosti jediným zdravotnickým zařízením v republice, které tuto technickou novinku získalo, a to díky téměř 40milionové dotaci od Ministerstva zdravotnictví.
Zveme všechny zdravotníky na celonemocniční seminář Hojení ran – jeden problém z mnoha pohledů 4. 10. 2018.
MUDr. Pavel Hrouda vede na Homolce centrum plicní endoskopie. Zeptali jsme se ho, jaké vybavení a diagnostické metody mají lékaři na tomto pracovišti k dispozici.
Dnes jsme slavnostně otevřeli novou lékárnu v budově Nemocnice Na Homolce v 5. patře. Přijďte nás navštívit!
Trpíte-li bolestmi zad způsobenými výhřezem ploténky nebo jinou degenerativní změnou na páteři, pak vás určitě zaujme výklad našeho spondylochirurga doplněný názornými ukázkami. Zeptali jsme MUDr. Jiřího Chroboka – na to, jaké jsou možnosti léčby degenerativních onemocnění páteře.
Miniinvazivní zákroky představují nepochybně výrazný trend, který ovlivnil všechny současné chirurgické obory. Které miniinvazivní techniky se dají využít v cévní chirurgii, na to jsme se zeptali primáře naší cévní chirurgie prof. MUDr. Petra Štádlera, Ph.D.
Redaktorka Adéla Jelínková zveřejnila v deníku Právo sérii článků, v nichž tvrdí, že Nemocnice Na Homolce pokračovala v nakupování prostřednictvím dceřiné společnosti Holte Medical ještě po termínu 31. 3. 2018, ke kterému se bývalý ředitel nemocnice Ivan Oliva zavázal veškeré nákupy přes tuto dceřinku ukončit. Poté, co dne 27. 7. 2018 Ivan Oliva odstoupil z funkce ředitele nemocnice, otisklo Právo dva články (článek s titulkem „Homolka o žádné slevy od dodavatelů nestála“ vyšel 3. 8. 2018 a článek s titulkem „Ředitel Homolky: Obchody přes Holte prověřím“ 4. 8. 2018), v nichž Adéla Jelínková obviňuje nemocnici, že s Holte Medical obchodovala ještě v červnu, přičemž důkaz a zdroj informace tají.
Naše interna získala nový, moderní endosonografický přístroj s diagnostoickým kanálem pro gastroenterologická vyšetření. Příspěvek jeden milion korun na jeho pořízení poskytla nemocnici Nadace ČEZ.
„Uzavřeli jsme s panem ministrem gentlemanskou dohodu, i když po věcné stránce jsme se neshodli na vyhodnocení a interpretaci výsledku kontroly ministerstva zdravotnictví. Nemocnici jsem v říjnu 2014 převzal hluboce podinvestovanou a se čtvrtmiliardovým dluhem. Jsem přesvědčen, že jsem za téměř čtyři roky svého působení ve funkci ředitele se svým týmem odvedl dobrou práci a jako krizový manažer jsem svůj úkol splnil. I přesto, že už jsem nedostal prostor realizovat plán dalšího rozvoje nemocnice, podařilo se nám zlikvidovat kritizovanou koncernovou strukturu, historicky založenou na propojení s dceřinými společnostmi. Po celou dobu mého vedení nemocnice vykazovala kladný hospodářský výsledek, podařilo se nám investovat téměř 600 miliónů korun především do obnovy budovy a zdravotní techniky a nemocnice si udržela svou mimořádně vysokou odbornou úroveň.“ , řekl Ivan Oliva.
„Audit, který otřese Homolkou. Neplatné kontrakty za stamiliony“ – článek s tímto titulkem (autory jsou Matěj Říha a Adéla Jelínková), který zveřejnilo dnešní Právo, interpretuje protokol o výsledcích kontroly hospodaření nemocnice s veřejnými prostředky, kterou provedla kontrolní skupina Ministerstva zdravotnictví. Vedení Nemocnice Na Homolce považuje interpretaci odpovídající tomuto titulku za zkreslenou a jednostrannou a přináší vlastní vyjádření k obviněním v článku uvedeným.
Jste naším pacientem? Pak pro vás máme příjemnou novinku, platnou od 1. srpna. Pokud jste v naší nemocnici už registrováni, nemusíte se při příští návštěvě hlásit na kartotéce, ale můžete jít rovnou na ambulanci, kde jste objednáni (samozřejmě ale musíte mít kartičku pojišťovny). Veškeré záznamy lékařů se budou nově uchovávat pouze v elektronické podobě, takže běhání s papírovou kartou už nebude třeba.
Péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou se v posledních letech výrazně zlepšila a pacienti mají velkou šanci nejen přežít, ale hlavně vyváznout bez následků. Jaká je nejúčinnější pomoc při podezření na mrtvici? – Zeptali jsme se nově jmenovaného primáře naší neurologie MUDr. Martina Kováře.
Do Prahy se v těchto dnech sjíždějí neuropsychologové z celého světa, aby se zde zúčastnili prestižní konference nazvané Bridging Science and Humanity. Tento odborný, tzv. mid-year meeting pořádá International Neuropsychological Society poprvé (od svého založení v roce 1967) v ČR. Spolupořadatelem je Česká neuropsychologická společnost, jejíž předsedkyní je vedoucí oddělení klinické psychologie Nemocnice Na Homolce doc. PhDr. Lenka Krámská, Ph.D.
Interní lékařství, to není jen jeden obor, ale celá řada specializací. A jaké podobory má interna Nemocnice Na Homolce? – Zeptali jsme se primářky interního oddělení MUDr. Viery Křížové
Naše nemocnice se připojuje k akci Den zdraví s osvětovým programem boje proti mozkové mrtvici. Zajímáte se o rizika a prevenci tohoto onemocnění? Přijďte tuto sobotu mezi 10. a 19. hodinou do Zítkových sadů.
Odbornou akci připravili naši lékaři pro své kolegy ze středočeských nemocnic, se kterými má naše nemocnice partnerský vztah nejen na základě podepsaného memoranda se Středočeským krajem, ale především na základě odborné a profesionální spolupráce, kterou chceme do budoucna co nejvíce rozvíjet. Na dnešním prvním ročníku konference představili novinky z oboru lékaři z našeho neuroprogramu, který je jedním z hlavních pilířů Nemocnice Na Homolce. Hlavní bloky tvořily neurochirurgie, neurologie a zobrazovací metody. Pokud bude tradice této odborné konference do budoucna pokračovat, určitě se rozšíří i o naše další stěžejní programy.
V neděli 3. června uplyne 15 let od prvního hybridního PET/CT vyšetření v Nemocnici Na Homolce, které bylo zároveň vůbec prvním ČR. Naše nemocnice sehrála průkopnickou roli, když v roce 1999 zavedla pozitronovou emisní tomografii do klinické praxe. V roce 2003 jsme pak koupili modernější, hybridní PET/CT skener. V té době byl teprve sedmým kusem svého druhu nainstalovaným v Evropě. Za tuto dobu jsme provedli přes 85 000 hybridních PET/CT vyšetření. Tato diagnostická metoda se nejvíce se využívá v onkologii, ale také v neurologii či kardiologii. Naše nemocnice provozuje už desátým rokem dva PET/CT skenery a nadále představuje největší pracoviště svého druhu v ČR.
Vozový park Nemocnice Na Homolce se rozšířil o čtyři nové sanitky Mercedes Benz Sprinter 314 CDI. Nové sanitky jsou vybavené nejnovější transportní technikou, transportními nosítky a infarktovým křeslem, což patří v současné době mezi nejkomfortnější a nejbezpečnější prostředky pro přepravu pacientů.
V rámci největší evropské iktové konference ESOC 2018, která se uskutečnila minulý týden ve švédském Göteborgu, udělila European Stroke Organisation (ESO) Angels Initiative naší nemocnici nejvyšší, Diamantový status iktového centra. Uznala tím vysokou kvalitu naší péče o pacienty postižené mrtvicí. Iniciativa ESO Angels buduje celosvětovou komunitu profesionálních center a nemocnic zaměřených na léčbu cévní mozkové příhody. Cílem je zvýšit počet pacientů, kteří se v případě, že je postihne cévní mozková příhoda, dostanou rychle k optimální léčbě.
17. květen je Světovým dnem hypertenze, stanovený Světovou ligou proti hypertenzi. Tento den byl vyhlášen proto, aby upozornil na vážné zdravotní komplikace provázející hypertenzi a potřebu kontroly krevního tlaku, například měřením doma a také aby poukázal na riziko infarktu, mozkové mrtvice a jiných nemocí způsobených vysokým krevním tlakem, na jejich prevenci, příznaky a léčbu.
Mrtvice je v současnosti ve vyspělých zemích třetí nejčastější příčinou úmrtí hned za nádorovými a kardiovaskulárními nemocemi a zároveň nejčastější příčinou invalidity v dospělé populaci. Věděli jste, že ročně u nás cévní mozková příhoda postihne až 30 tisíc lidí? A to nejen seniory! Naše nemocnice se na léčbu tohoto onemocnění zaměřuje, má status tzv. komplexního cerebrovaskulárního centra, tzn. má veškeré zázemí k tomu, aby pacientům v akutním nebezpečí poskytla rychlou pomoc a tu nejlepší péči.
Ředitel Nemocnice Na Homolce Ivan Oliva podepsal v pátek 11. května memorandum o spolupráci se společností Letiště Praha. Stejné memorandum podepsali současně zástupci sedmi dalších nemocnic v Praze a Kladně, Hasičského záchranného sboru hl. města Praha, Zdravotnické záchranné služby hl. města Praha a Českého červeného kříže. Cílem je posílení spolupráce, koordinace a sdílení informací všech zúčastněných subjektů v případech mimořádných událostí nebo situací spojených se zdravotními komplikacemi, které si vyžádají hospitalizaci cestujících či zaměstnanců letiště.
Homolka je centrem vysoce specializované cerebrovaskulární péče. Zajímalo nás, jestli se pacienti při podezření na cévní mozkovou příhodu dostanou rychle přímo k nám na Homolku. A vozí k nám záchranka i mimopražské pacienty? Otázky jsme položili primáři neurologie MUDr. Miroslavu Kalinovi.
Tak jako každý rok držíme opět na Homolce Den hygieny rukou, který vyhlásila Světová zdravotnická organizace. Letos ale o den dříve, protože 5. květen vyšel na sobotu. Sestřičky i ostatní zdravotníci z naší nemocnice mají možnost vyplnit si e-learningový test znalosti pravidel týkajících se hygieny rukou při ošetřování pacientů. Dnešní testování je nezávazné, ale jeho zvládnutí se počítá. Zdravotnický personál musí totiž úspěšně projít tímto testováním každé dva roky!
Jak už jsme vás informovali, ve středu 2. května se u nás v nemocnici začne stavět nová lékárna. Proč už ta stávající nevyhovuje a v čem bude ta nová lepší, na to jsme se zeptali naší hlavní lékárnice PharmDr. Renaty Semerákové.
Omlouváme se pacientům a návštěvníkům Nemocnice Na Homolce za dočasně zhoršené podmínky provozu lékárny a prodejny zdravotnických potřeb, nacházejících se v budově nemocnice v 5. patře (u hlavního vchodu). 2. května bude výdej zdravotnických potřeb přesunut provizorně do lékárny a v místě stávající prodejny zdravotnických potřeb a dalších, přilehlých prostorách bude zahájena plánovaná rekonstrukce, jejímž cílem je vybudování nové, moderní a prostornější lékárny. Takže jestli všechno poběží, jak má, po prázdninách už budete moci nakupovat v naší zcela nové lékárně!
Ve dnech 22.–24. dubna 2018 proběhne v kongresovém centru Akademie věd ČR 21. ročník Pražského workshopu o katetrizačních ablacích. Tak jako každý rok se na něj sjedou stovky předních specialistů z celého světa, aby se v České republice seznámili s novinkami v oblasti ablační katetrizační léčby srdečních arytmií. Tři dny budou moci sledovat živé přenosy z katetrizačních elektrofyziologických sálů Kliniky kardiologie IKEM a kardiocentra Nemocnice Na Homolce.
Vývoj počtu tzv. PET vyšetření, při nichž se pacientům aplikují radioaktivní farmaka, má v České republice vzrůstající tendenci. Zatímco v roce 2009 jich bylo provedeno něco přes 18 tisíc, v roce 2016 to bylo už téměř 30 tisíc, bylo konstatováno na včerejší tiskové konferenci, kterou uspořádala Česká asociace farmaceutických firem ve spolupráci s ÚJV Řež a Nemocnicí Na Homolce. I tak ale Česká republika zůstává v této oblasti pod průměrem vyspělých zemí.
Taky vás často bolí záda? Máte dlouhodobě problémy s páteří? Pak pravděpodobně trpíte jedním z nejčastějších zdravotních neduhů dnešní doby. Možná právě za vás jsme se zeptali našeho neurochirurga MUDr. Jiřího Chroboka, specialisty na tzv. spondylochirurgii: Jaké jsou příčiny degenerativních onemocnění páteře?
Před dvaceti lety, přesně 26. 3. 1998, byla na Homolce poprvé v ČR vyzkoušena a tím i zavedena tzv. funkční stereotaktická neurochirurgie. Její princip spočívá v tom, že se do mozku na přesně určené místo implantuje stimulační elektroda. Jak taková elektroda v mozku působí a jaká onemocnění se takto léčí, na to jsme se zeptali našeho specialisty na tyto zákroky MUDr. Dušana Urgošíka, CSc.
Dnes je tomu právě 20 let, co byla v Nemocnici Na Homolce ve spolupráci s Neurologickou klinikou 1. LF UK, VFN v Praze, která nyní pokračuje i s jejím Centrem pro intervenční terapii pohybových poruch (iTEMPO), úspěšně zavedena léčba hlubokou mozkovou stimulací. Pacientovi, který trpěl esenciálním třesem, lékaři dne 26. 3. 1998 do mozku implantovali stimulační elektrodu. Od té doby zde tento výkon podstoupilo téměř 300 pacientů, jimž byly později stimulátory několikrát vyměněny (jejich životnost je zhruba 5 let). Celkový počet implantací a následných reimplantací stimulátorů už dosáhl zhruba čísla 1000.
Primář neurochirurgického oddělení Nemocnice Na Homolce MUDr. Jan Klener hovořil v pořadu Výzva na Seznamu Zprávy s Renatou Kalenskou o operacích mozku.
Kardiologové z Nemocnice Na Homolce jako první na světě implantovali pacientům do obou krkavic mikrofiltr, který má zachytit případnou krevní sraženinu. Jedná se o preventivní zákrok, chránící nemocné trpící fibrilací srdečních síní před mozkovou mrtvicí.
Ředitel Nemocnice Na Homolce Ivan Oliva k dnešnímu dni ukončil platnost smlouvy o dodávkách zdravotnického materiálu mezi nemocnicí a dceřinou společností Holte Medical. S ohledem na dodací lhůty mají sice ještě dodavatelé možnost již objednaný zdravotnický materiál nemocnici přes Holte Medical doručit, ale nejpozději do 31. března.
Naši kolegové z oddělení klinické biochemie, hematologie a imunologie neboli OKBHI, což jsou jednoduše laboratoře, získali nový automatický hematologický analyzátor. Co taková mašinka umí? – Zeptali jsme se primáře oddělení MUDr. Luďka Táborského.
Přečtěte si rozhovor našeho ředitele Dr. Ing. Ivana Olivy k restrukturalizaci probíhající v Nemocnici Na Homolce, který vyšel ve včerejších Lidových novinách.
Otázka tentokrát zní: Co je to aneuryzma neboli výduť na cévě, jak vypadá, jaké má příčiny a jaké jsou možnosti léčby? Odpovídá cévní chirurg MUDr. Petr Šedivý, Ph.D.
Nemocnice Na Homolce, která v posledních třech letech podstoupila náročnou terapii zaměřenou na likvidaci organizačních složek, jež se vymkly kontrole, a která musela čelit vedlejším účinkům léčby v podobě mnoha sankcí, dokázala po celou tuto dobu udržet své hospodaření v černých číslech a je v dobré ekonomické kondici.
Že se poškozené části cév nahrazují umělými materiály nebo že tzv. bypassy se vytvářejí s použitím odebraných vlastních cév pacienta, je poměrně známá věc. Méně známá už je ale skutečnost, že se transplantují také cévní štěpy získané od dárců. V jakých případech se tato metoda používá a v čem jsou její výhody či nevýhody? Zeptali jsme se našeho cévního chirurga MUDr. Libora Dvořáčka.
Krajské ředitelství policie hlavního města Prahy včera odpoledne v kongresovém sále Nemocnice Na Homolce školilo dle nařízení vlády a MZ ČR naše zaměstnance na téma "Měkké cíle a hrozba terorismu". O školení byl velký zájem. Během poučné interaktivní přednášky byly promítnuty i dva preventivní videospoty o tom, jak se zachovat v krizové situaci teroristického útoku: Utíkej! Schovej se! Bojuj!
Ve dnech 26. - 27. 1. 2018 proběhne 2. kolo volby prezidenta České republiky. Volební místnost pro zaměstnance a ev. chodící pacienty bude otevřena i v naší nemocnici, a to v pátek 26. 1. 2018 v 5. patře (místnost č. B 502 b - vedle květinářství) v době od 15 do 17 hod. Volební komise bude obcházet naše pacienty po jednotlivých odděleních od 15 hodin. Pacienti jsou informováni od svého ošetřovatelského personálu. Volební lístky dostane každý volič od volební komise v den voleb. Veškeré informace budou zítra – 26. 1. 2018 vyhlášeny nemocničním rozhlasem. Volit v nemocnici mohou pacienti, kteří jsou zapsáni ve zvláštním seznamu voličů, a dále všichni ostatní, kteří mají platný voličský průkaz.
MUDr. Luděk Prokop je náš přední odborník na oblast spondylochirurgie neboli chirurgické léčby onemocnění páteře. Na Homolce působí od samého jejího počátku, a tak jsme mu položili otázku, jak se od devadesátých let možnosti léčby páteře vyvinuly.
Pirátská strana zveřejnila tiskovou zprávu (zde), v níž její poslankyně Olga Richterová, členka výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny, poukazuje na nestandardní praktiky v Nemocnici Na Homolce. Zpráva se přitom opírá o informace, které jsou obsahem účelově zpracovaného, dehonestujícího anonymního dopisu zaslaného napříč Parlamentem a Senátem ČR a jež vedení Nemocnice Na Homolce deklaruje jako nepravdivé, zavádějící, až smyšlené. Na jeho autora jako na neznámého pachatele již Nemocnice Na Homolce podala začátkem minulého týdne trestní oznámení za šíření poplašné zprávy, o čemž informovala ministra zdravotnictví i předsedkyni výboru pro zdravotnictví PS.
V sobotním magazínu Experiment na stanici Českého rozhlasu Radiožurnál hovořil náš primář oddělení nukleární medicíny a PET centra doc. MUDr. Otakar Bělohlávek, CSc. Posluchačům popsal, jak se pomocí pozitronové emisní tomografie zobrazují nádorová a zánětlivá ložiska v těle. Poslechněte si reportáž ze záznamu.
Prezidentské volby v naší nemocnici Ve dnech 12. - 13. 1. 2018 proběhnou volby prezidenta České republiky. Volební místnost bude otevřena i v naší nemocnici, a to v pátek 12. 1. 2018 v 5. patře místnost č. B 502 b (vedle květinářství) v době od 15.00 do 17.00 hod. Odvolit zde mohou jak zaměstnanci, tak pacienti, pokud jsou schopni se sami dostavit. Za ležícími pacienty přijdou s volební urnou zástupci volební komise v doprovodu zdravotního personálu. Volit v nemocnici mohou pacienti, kteří jsou zapsáni ve zvláštním seznamu voličů, a dále všichni ostatní, kteří mají platný voličský průkaz.
V těchto dnech slaví naši kardiologové pětileté výročí od unikátní operace, kterou provedli ve světové premiéře, tj. od první implantace bezdrátového kardiostimulátoru přímo do srdce (tzv. leadless cardiac pacemaker – LCP). V prosinci 2012 implantovali ve spolupráci s americkými lékaři tuto tehdejší novinku hned několika pacientům.
20. listopadu vyvolala v médiích rozruch tisková zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu a vyjádření prezidenta této instituce týkající se výsledků kontrol ve třech nemocnicích včetně Nemocnice Na Homolce. Ze zveřejněných závěrů, které poukazují na nevýhodnost nákupů léků a zdravotnického materiálu bez veřejné soutěže, totiž vyplývá, že naše nemocnice (stejně jako ty další dvě) je špatný hospodář, protože je schopna například za lék Amikacin zaplatit až desetinásobně vyšší cenu, než jaká se za tento lék běžně platí.
V dnešní tiskové zprávě, týkající se výsledků kontroly tří nemocnic včetně Nemocnice Na Homolce, označil Nejvyšší kontrolní úřad všeobecně způsob, jakým prověřované nemocnice v letech 2014 až 2016 nakupovaly léčiva a zdravotnické prostředky, za nehospodárný a nezákonný. V případě Nemocnice Na Homolce přitom nevzal v potaz skutečnost, že na základě tzv. in-house výjimky Nemocnice Na Homolce nakupuje zdravotnický materiál zcela v souladu se zákonem.
Ve čtvrtek 16. listopadu se naše nemocnice opět připojí k osvětové kampani Stop dekubitům. Tak jako každý rok můžete navštívit náš workshop v pátém patře na chodbě před lékárnou, a to v době od 10 do 14 hodin.
Včera v poledne byl v hotelu Pyramida v pražském Břevnově zahájen třídenní výroční neurochirurgický kongres, který pořádá Česká neurochirurgická společnost České lékařské společnosti J. E. Purkyně a neurochirurgické oddělení Nemocnice Na Homolce. Co zajímavého je na programu? Zeptali jsme se prezidenta kongresu a primáře naší neurochirurgie MUDr. Jana Klenera.
Hyperbarická komora je v Nemocnici Na Homolce součástí oddělení ARO a jako jediná v Praze je k dispozici 24 hodin denně pro potřeby Zdravotnické záchranné služby hl. města Prahy. Hyperbarická oxygenoterapie je léčebná metoda spočívající v inhalačním podávání kyslíku za podmínek zvýšeného atmosférického tlaku.
Česká televize minulý týden ve čtvrtek opět vysílala živě z Homolky, když jsme slavili 25. výročí léčby pomocí Leksellova gama nože. Na tento živý vstup z našeho oddělení stereotaktické a radiační neurochirurgie, odvysílaný v pořadu Studio 6, se můžete podívat ze záznamu – začátek v 97. minutě.
Přesně čtvrt století uběhlo od provedení první operace pomocí Leksellova gama nože v Nemocnici Na Homolce. Operace se konala 26. 10. 1992 a byla to výjimečná událost, protože na tehdejší poměry nedostižně drahý gama nůž byl pořízen ze sbírky na konto Míša, do níž dobrovolně a masově přispívali občané z celého Československa. V průběhu 25 let bylo pomocí této technologie, která je v ČR dostupná stále pouze na Homolce, provedeno více než 18 500 radiochirurgických operací.
Dnes na odborné konferenci Kardiologický den Petra Niederleho představí kardiologové z Nemocnice Na Homolce další světovou novinku v léčbě pacientů postižených fibrilací síní – mikrofiltr, který se zavede pacientovi do pravé i levé krkavice, aby zde zachytil případnou krevní sraženinu. O možnostech této nové intervenční kardiologické metody bude na konferenci hovořit primář kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce prof. MUDr. Petr Neužil, CSc.
Ve dnech 20.–21. 10. 2017 proběhnou volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Volební místnost bude otevřena i v naší nemocnici, a to v pátek 20. 10. 2017 v 5. patře (vedle květinářství) v době od 15.00 do 17.00 hod.
Oddělení rehabilitační a fyzikální medicíny nabízí od října cvičení pro veřejnost, zaměstnance nemocnice i pro pacienty, kteří ukončili rehabilitační léčbu a chtějí ve cvičení nadále pokračovat.
ČT dnes vysílala živě z našeho PET centra. Podívejte se na tento živý vstup odvysílaný v pořadu Studio 6 ze záznamu.
Jubilejní, už stotisící vyšetření dnes bude vykonáno v PET centru Nemocnice Na Homolce. Toto vůbec první PET pracoviště v ČR vzniklo koncem devadesátých let jako modelový projekt Mezinárodní agentury pro atomovou energii, který byl evropským unikátem. První vyšetření zde lékaři provedli 25. srpna 1999.
Pozor! V úterý 19. září 2017 od 8 do 15 hodin se v okolí naší nemocnice budou čistit ulice a mohou vzniknout problémy s parkováním. Doporučujeme raději využít MHD.
Na první pohled by se mohlo zdát, že služby některých oddělení a ambulancí naší nemocnice, která se zaměřuje především na léčbu mozku, nervové soustavy, srdce a cév, jsou jen jakýmsi přídavkem péče, něčím navíc. A vidíte, není to pravda. Všechna oddělení v naší nemocnici se vzájemně podporují a vytvářejí nutné zázemí pro činnost ostatních. Tak například oddělení ORL a chirurgie hlavy a krku.
Dne 26. 8. 2017 zprovozní městská část Praha 5 v okolí Nemocnice Na Homolce zóny placeného stání. Přinášíme vám informaci o tom, jaké budete mít po tomto termínu možnosti parkování u nemocnice. V ulici Roentgenova budete mít k dispozici 110 parkovacích míst, která jsou součástí fialové parkovací zóny Prahy 5. Jsme rádi, že Vám bude nabídnuta sazba pouze 20 Kč/hod. a denní sazba max. 90 Kč.
Nemocnice Na Homolce je světovou jedničkou v počtu vykonaných robotických operací v oboru cévní chirurgie.
Radiodiagnostické oddělení má ve svém názvu zakódované sdělení, že se zaměřuje na diagnostiku. Zajímalo nás, zda jsou v dnešní době součástí náplně oddělení také nějaké terapeutické postupy. Otázku jsme položili prof. MUDr. Josefu Vymazalovi, DSc.
Na první pohled by se mohlo zdát, že služby některých oddělení a ambulancí naší nemocnice, která se zaměřuje především na léčbu mozku, nervové soustavy, srdce a cév, jsou jen jakýmsi přídavkem péče, něčím navíc. A vidíte, není to pravda. Všechna oddělení v naší nemocnici se vzájemně podporují a vytvářejí nutné zázemí pro činnost ostatních. Tak například oddělení ORL a chirurgie hlavy a krku. Nevěřili byste, s kolika pracovišti uvnitř nemocnice spolupracuje! – Informaci nám poskytl primář oddělení MUDr. Petr Jirák:
Zajímá vás, co to je stentgraft, jak to vypadá a k čemu to slouží? Na videu vám nabízíme odpověď i názornou ukázku. Otázku jsme položili našemu cévnímu chirurgovi MUDr. Petru Šedivému, Ph.D.
Naše kardiologické oddělení se dlouhodobě zaměřuje mimo jiné na léčbu srdečních arytmií. Jaké jsou současné možnosti této léčby v Nemocnici Na Homolce? – Na to jsme se zeptali vedoucí lékařky antiarytmické jednotky MUDr. Lucie Šedivé, Ph.D.
Se zlatou medailí se z letošního fotbalového mistrovství světa lékařů vrátili i naši dva lékaři – MUDr. Lukáš Tittelbach (č. 25) z oddělení neurochirurgie a MUDr. Pavel Mencl (č. 13) z oddělení neurologie. Letošní World Medical Football Championship 2017 se konal v Leogangu v rakouských Alpách od 8. do 16. 7. Vítězným finálovým utkáním s Ukrajinou získal tým českých lékařů zlato. Gratulujeme!
Co je to endoskopie, asi většina z nás tuší. V principu jde o technologii, kterou lékaři mohou prohlížet různé tělesné dutiny. Zavedou dovnitř endoskop, tedy jakousi „hadičku“ (tubus) se snímacím zařízením, a na monitoru pak sledují, jak to uvnitř vypadá. Endoskopie se v současnosti používá nejen k diagnostice, ale i jako chirurgický nástroj. Chtěli byste vědět, jak pomáhá endoskopie našim neurochirurgům? Zeptali jsme se jednoho z nich – MUDr. Jana Šroubka.
Od roku 1998 naší nemocnici velmi pomáhá Nadační fond Homolka, a to zejména s nákupem moderních přístrojů a zařízení. V loňském roce na Vánoce nám ale nadělil něco zcela nového. V jeho rámci byl založen tzv. MartinFond na podporu dalšího vzdělávání našich zaměstnanců (ve svém názvu nese jméno hlavního donátora Vojtěcha Martina). Díky těmto prostředkům může v letošním roce 19 našich specialistů, lékařů i nelékařů, absolvovat odborné stáže na předních klinických pracovištích v zahraničí nebo se účastnit kurzů, seminářů či mezinárodních kongresů.
19. června jsme pokřtili nové kontaktní místo pro seniory v Nemocnici Na Homolce. V kontaktním místě organizace Krása pomoci nabízí poradenství seniorům a jejich blízkým. Na jednom místě mohou získat ucelený přehled o dostupných sociálních službách, materiální podpoře a pomůckách, které jim pomohou usnadnit život.
Lékárna Nemocnice Na Homolce se i letos připojila ke Dni lékáren. Tento rok jsou tématem alergie, kterými trpí v České republice přibližně 2 miliony lidí. Alergie může propuknout kdykoli během života – od narození až do pokročilého věku. Pro člověka znamená malé nepříjemnosti i velká rizika.
8. června 2007, tedy právě před deseti lety, byla v Nemocnici Na Homolce poprvé v ČR použita dálková elektromagnetická navigace Niobe™ firmy Sereotaxis Inc. (St. Louis, USA), tj. zcela nová, robotická technologie umožňující bezpečnější a efektivnější katetrizační léčbu srdečních arytmií. Zavedení dálkově navigované katetrizace přineslo naději celé řadě nemocných, u kterých běžná léčba arytmií selhávala buď kvůli technickým limitacím, nebo z důvodu přílišného rizika vlastního zákroku.
Při prezidentské návštěvě Vietnamu bylo přijato memorandum o spolupráci mezi Nemocnicí Na Homolce a Nemocnicí Přátelství v Hanoji.
Primář naší cévní chirurgie prof. MUDr. Petr Štádler. Ph.D., se ve dnech 15.–17. května zúčastnil světového kongresu o chirurgii a anestezii v Kuala Lumpuru v Malajsii.
Už popáté Nemocnice Na Homolce úspěšně absolvovala audit společnosti Joint Commission International (JCI), která zdravotnickým zařízením uděluje mezinárodně platnou prestižní akreditaci, garantující kvalitu péče a bezpečnost pro pacienty. Audit proběhl v týdnu od 15. do 19. května.
V pátek se naše nemocnice opět připojila k iniciativně Světové zdravotnické organizace, která 5. květen vyhlásila Dnem hygieny rukou. Letošní heslo „Zabraňte antibiotické rezistenci – je to ve vašich rukách“ je apelem zejména na zdravotníky, aby dodržováním hygieny rukou zabránili šíření nebezpečných infekcí způsobených rezistentními patogeny, které se vyskytují pouze ve zdravotnických zařízeních. Personál naší nemocnice měl příležitost ověřit si, zda si umí ruce správně dezinfikovat. Po ošetření rukou antibakteriálním přípravkem stačilo vložit ruce do přístroje, který označil všechna dobře vydezinfikovaná místa na rukou zeleně a nedostatečně ošetřená místa červeně, jak je zachyceno na našem videu.
O tom, že se ve zdravotnictví využívá tzv. pozitronová emisní tomografie neboli PET, slyšel asi každý. Ale umí si každý pod tím termínem něco konkrétního představit? Na jakém principu je tato vyšetřovací metoda založena? – Zeptali jsme se primáře našeho oddělení nukleární medicíny a PET centra doc. MUDr. Otakara Bělohlávka, CSc.
Naši cévní chirurgové jako jediní v ČR operují aortu a pánevní tepny roboticky, a tedy miniinvazivně. Zrovna včera primář Petr Štádler operoval pacienta s neprůchodnými pánevními tepnami. Pomocí robota mu udělal bypass – na aortu našil cévní protézu nahrazující pánevní tepny. Reportáž z této operace odvysílala televize Nova ve včerejších zprávách (TN2 ve 22 hod.).
Možná vás zajímá, jestli se lze do mozku dostat šetrně a jak to neurochirurgové dělají. Představa průniku do mozku může totiž vyvolat psychické trauma – strach z bolesti, fobii z odkrytí mozku a úzkost z poničení jeho tkáně. Proto jsme se zeptali primáře naší neurochirurgie MUDr. Jana Klenera: Jakými postupy minimalizujete invazivitu zákroků?
Připravenost Nemocnice Na Homolce poskytnout rychlou, plynulou a dobře organizovanou zdravotní péči v případě mimořádné události nebo krizové situace spojené se zraněním velkého množství lidí, například hromadné havárie, prověřovalo včera od 14 hodin cvičení probíhající v prostorách nemocnice.
Právě v těchto dnech – od 2. do 4. dubna 2017 – probíhá jubilejní, už 20. ročník Pražského workshopu o katetrizačních ablacích. Na akci, kterou každoročně pořádá kardiologické oddělení Nemocnice Na Homolce a Klinika kardiologie IKEM, se letos sjeli přední odborníci z USA, Brazílie, Německa, Itálie, Francie, Švýcarska, Dánska a Číny. Součástí programu je také série 15 on-line přenosů z katetrizačních sálů v Praze, Lipsku a Bordeaux.
Akciová společnost Homolka Premium Care má ode dneška nového majitele – společnost EUC, a. s., předního českého poskytovatele zdravotních služeb. Ta nabídla ve výběrovém řízení, které vypsala likvidátorka dceřiných společností Nemocnice Na Homolce, nejvyšší cenu a zvítězila. Společnost zaměřenou na poskytování zdravotnické péče na nejvyšší úrovni koupila za 50 500 000 Kč.
Všeobecná chirurgie je obor, který zahrnuje různé podobory, specializace. Které z nich jsou zastoupeny na Homolce, to ví nejlépe primář zdejšího oddělení všeobecné chirurgie MUDr. Stanislav Černohorský. Zeptali jsme se ho na spektrum zákroků, které se na jeho oddělení provádějí.
Oddělení, které má na Homolce na starost léčbu pomocí Leksellova gama nože, nese ve svém názvu přívlastek „stereotaktické a radiační neurochirurgie“.
Česká televize natočila dokusoup s názvem Doktoři, sledující tři špičkové lékaře a jejich týmy při práci.
Naše video zachycuje vyjmutí karcinomu. Uvidíte, jak naši urologové s robotem pracují.
Tým urologů Nemocnice Na Homolce, který je součástí oddělení všeobecné chirurgie, vede MUDr. Oto Köhler, CSc. Položili jsme mu otázku: Jaké typy urologických zákroků provádíte nejčastěji?
Spolu s primářem neurologie MUDr. Miroslavem Kalinou jsme navštívili nově vybudovanou neurologickou jednotku intenzivní péče, která byla v naší nemocnici otevřena na sklonku roku 2015. Primáře Kaliny jsme se zeptali na to, jak se nová „jipka“ osvědčila, jak by zhodnotil její přínos.
V pátek 13. 1. se Orlandu na Floridě konalo mezinárodní sympozium předních světových kardiologů a kardiochirurgů, kteří se zabývají poruchami srdečního rytmu.
První otázku v novém roce jsme položili primářovi cévní chirurgie prof. MUDr. Petru Štádlerovi, Ph.D.: Co mohou pacienti Nemocnice Na Homolce v oblasti cévní chirurgie očekávat v roce 2017?
Nemocnice Na Homolce přijala opatření na ochranu pacientů a personálu před chřipkovou epidemií.
Včerejším hostem Radiožurnálu byl primář naší neurochirurgie MUDr. Jan Klener. S moderátorkou Lucií Výbornou si povídali o mozkových operacích ...