Některá vyšetření vyžadují speciální přípravu minimálně 1 den před vyšetřením a v den vyšetření. - irrigografie, enteroklýza apod.
Před každým vyšetřením musí být pacientovi vysvětlen důvod a očekávaný přínos vyšetřovací metody.
Pacient musí být předem seznámen s přípravou na vyšetření a s jeho průběhem.
Pacient musí být dopředu poučen o možných rizicích či komplikacích zvolené vyšetřovací metody.
U metod s rtg zářením (skiaskopie, skiagrafie CT, mamografie) musí být ženy v reprodukčním věku upozorněny na možnost ozáření plodu. – těhotné ženy jsou tímto způsobem vyšetřeny pouze z vitální indikace, která je ojedinělá!!!
Pacient ve spolupráci s indikujícím lékařem zajistí informace o případné alergii (lékové, potravinové či jiné), užívaných lécích a o předchozích chirurgických zákrocích (zejména pokud se týkají vyšetřované oblasti).
Pacient musí být již předem cíleně dotázán, zda se neléčí se štítnou žlázou (pacienti před léčbou radioaktivním jódem nesmí být vyšetřeni jodovou kontrastní látkou intravenózně).
Každý pacient přicházející k vyšetření z jiného pracoviště s sebou vezme svou dostupnou zdravotní dokumentaci včetně snímků z předchozích vyšetření (pokud jsou k dispozici).
Informovaný souhlas Před náročnějšími vyšetřeními/výkony, která jsou spojena s určitými (byť zcela minimálními riziky), je nutné, aby udělil pacient svůj výslovný souhlas. Před jeho udělením musí být pacient srozumitelným způsobem informován o povaze výkonu a eventuálních rizicích či možných komplikacích. Písemný informovaný souhlas bude následně součástí zdravotnické dokumentace. U dětí do 18 let udělují souhlas rodiče nebo zákonní zástupci.