Koloskopie – pokyny pro pacienty
Před vyšetřením je nutné střevo vyčistit. K tomu se používají projímadla, viz dále. Je vhodné si na vyšetření donést znecitlivující mast (např. Mesocain gel), která se používá na mazání endoskopu. Na recept Vám ji předepíše odesílající lékař, stejně jako projímadlo.
Koloskopie se provádí na endoskopickém sálku vleže na lůžku. Po celou dobu vyšetření má pacient na sobě koloskopické šortky. Do konečníku se zavádí ohebný přístroj (endoskop), kterým se střevo vyšetřuje. Při vyšetření můžete cítit tlaky v břiše, což je způsobeno tlakem vlastního endoskopu a rovněž tlakem plynu (vzduch nebo oxid uhličitý), kterým se střevo nafukuje. Pokud vyšetřujeme celé tlusté střevo, doporučujeme před výkonem podání premedikace (viz dále).
Vyšetření trvá průměrně 20–30 minut. Záleží na kvalitě střevní přípravy, předchozích operacích, přítomnosti polypů a na dalších faktorech.
Postup před vyšetřením
Pokud užíváte léky na ředění krve či přípravky obsahující železo, poraďte se s Vaším praktickým lékařem o jejich vysazení. Léčbu je většinou nutné přerušit v dostatečném předstihu před vyšetřením.
Týden před vyšetřením dodržujte Bezezbytkovou stravu:
Doporučené potraviny:
- Polévky: vývary se zavářkou z těstovin nebo rýže
- Maso: dušené a vařené
- Drůbež: kuře dušené bez kůže
- Uzeniny: šunka, šunkový salám
- Přílohy: knedlíky, těstoviny, rýže, vařené brambory
- Mléčné výrobky: bílý jogurt, sýry
- Pečivo: bílé pečivo bez kmínu a máku, vánočka bez mandlí a rozinek
- Nápoje: čaj černý, minerálka, dobrá voda
Nevhodné potraviny:
- Ovoce, zelenina, oříšky, vločky, marmelády, mléko, džus, ovocné šťávy, celozrnné pečivo.
Den před vyšetřením:
Snídaně: pečivo, tekutiny (čaj, minerálka), polévka (bujón bez zeleniny)
Oběd: polévka (bujón bez zeleniny)
Tekutiny během celého dne neomezujte (s výjimkou mléka, džusu a zrnkové kávy).
Odpoledne začíná příprava projímadlem. Postup se liší podle druhu projímadla, které vám bylo předepsáno. U všech přípravků je doporučeno rozdělit vypití přípravku do dvou dnů: den před vyšetřením a v den vyšetření ráno. Platí to i pro ranní termíny.
- Fortrans nebo Vistaprep: přípravek obsahuje 4 sáčky, 1 sáček se rozpustí v 1 litru vody nebo ochucené minerálky. 3 litry vypít den před vyšetřením a 1 litr vypít ráno 4 hodiny před vlastním vyšetřením. Prosíme vypít všechny 4 sáčky! Neplatí údaj o hmotnosti v příbalovém letáku!
- Moviprep nebo Clensia: sáčky se rozpustí do vody nebo ochucené minerálky dle návodu. Vypijte 1 litr roztoku den před vyšetřením a 1 litr roztoku ráno 4 hodiny před vyšetřením. K uvedenému množství je vhodné vypít další 1-2 litry tekutin. Další údaje najdete v příbalovém letáku.
- Picoprep nebo Citrafleet nebo Plenvue nebo Eziclen: přípravek připravte dle návodu. První polovinu vypijte den před vyšetřením a druhou polovinu ráno 4 hodiny před vyšetřením. K uvedenému množství je vhodné vypít další 2-3 litry tekutin. Další údaje najdete v příbalovém letáku.
Večeře: již nic nejezte, odpočívejte.
V den vyšetření a výkon:
- Tekutiny neomezujte, pít přestaňte 2 hodiny před výkonem.
- Ranní medikaci si vezměte a zapijte vodou.
- K vyšetření je nutné přinést doporučení od indikujícího lékaře a výsledek základní laboratoře, která nesmí být starší 14 dnů.
- Před vyšetřením lékař rozhodne o podání sedace, jejímž cílem je zklidnění pacienta a snížení vnímání bolesti. Po aplikaci těchto léků nesmíte řídit auto, a proto je vhodné mít zajištěný odvoz domů.
Po vyšetření:
- Po výkonu si asi na půl hodiny odpočinete v odpočívací místnosti. Po zbytek dne nevykonávejte činnosti vyžadující zvýšenou pozornost.
- Při odchodu z oddělení dostanete zprávu z vyšetření, kterou odnesete odesílajícímu lékaři, a současně Vám sdělíme další informace ohledně dietních a režimových opatřeních.
- Lékař může po výkonu rozhodnout i o krátkodobé hospitalizaci (nejčastěji po odstranění většího polypu).
- Pokud byly během vyšetření odebrány vzorky tkáně k histologickému vyšetření, vyzvedněte si výsledky za 3 týdny po vyšetření u nás na recepci a odevzdejte je odesílajícímu lékaři.